Навчити дитину читати-писати, доглядати за собою, бути порядною, співчутливою, досягати мети – саме це стоїть у батьків на першому місці. Як привило, вони забувають про основне – навчити її бути щасливою.
Відповідальні батьки намагаються дати своїй дитині все найкраще: школу, гуртки, відпочинок, самокат, планшет. Але чи достатньо цього, аби бути щасливим?
«Не заохочуйте споживчу поведінку у дітей, – радить американський психолог Леслі Макгафі. – Не підтримуйте їхню віру в те, що матеріальні речі приносять щастя. Подумайте, що саме вас робить щасливими. І я впевнена, що у більшості людей відповідь буде така: «Тепла атмосфера в моїй родині».
Вчені з’ясували, що до семи років у дитини відбувається програмування на підсвідому ділянку головного мозку. Вона ніби скачує важливу інформацію на флешку, щоб у разі чого можна було відкрити і переглянути. Більшість цієї інформації пов’язана з батьками – як вони себе поводили у тій чи іншій ситуації. Її дитина проносить через усе життя.
Цікаво, що у дорослому віці згадуються лише якісь уривки. Але модель поведінки спрацьовує, щойно виникає схожа ситуація. «Ти точно, як батько!» - сплескує тоді руками мама. І вона має рацію: ця реакція, тон, навіть слова з’являються автоматично і безконтрольно.
Добре, якщо це якісь позитивні спогади. Якщо ж спогади неприємні, людина може піти двома шляхами: наслідувати батьків (тоді нічого хорошого для неї і оточуючих не буде) або робити все навпаки (наприклад, тато маму ображав, а я своє дружину не буду). Але зазвичай змінити модель поведінки бува надзвичайно складно.
Щоб дитини програмувала тільки щасливі спогади, батьки повинні дотримуватися наступних правил:
● Не слід з'ясовуйте стосунки у присутності дитини. Всі спірні питання потрібно вирішувати тихо і за зачиненими дверима. Що б там не відбувалося між батьками, дитина повинна вірити в те, що вони всі заодно, а тому вони – сила. Так само вона буде будувати стосунки і зі своїм партнером.
● Не виплескуйте негативні емоції на членів родини. Так, шеф – ідіот. Молодик, який підрізав ваше авто, явно купив водійські права. Але чому через них і ваш поганий настрій має страждати родина? Навіщо в домі, який повинен бути фортецею, істеричні крики? Тому всі проблеми залишаємо за порогом.
● Демонструйте дитині любов до свого партнера. Опитування показали: найбільший страх дітей середнього віку, пов’язаний з родиною, - що батьки можуть розлучитися. Якась стандартна сварка для них – неприємний сигнал. А теплі стосунки – це як заспокійливе: все у нас добре.
● Створюйте сімейні традиції. Збиратися щосуботи на сімейну вечерю, дні народження святкувати в аквапарку, вітати бабусю з днем народження власноруч спеченими тістечками – це дуже крута звичка, яка об’єднує сім’ю. Так потім робитимуть і ваші діти. І згадуватимуть щасливі миті життя.