Як правильно хвалити дитину

Дитині дуже важливо відчувати підтримку батьків – вона додає впевненості в собі,  мотивує стати кращим і досягти ще більших успіхів. Однак психологи переконані: банальне «молодець!» для дитини не має практично ніякого значення.

Основне правило правильно похвали – робити це щиро. Діти відчувають фальш. Навіть по голосу й міміці вони розуміють, коли батьки справді захоплюються їхніми вчинками та досягненнями, а коли хвалять автоматично, для «галочки».

Основні правила похвали виглядають так.

Забудьте слово «молодець»

Воно узагальнює дії дитини, не вказує, що саме приємно вразило батьків, і на те, що вони цінують зроблене.

Краще розпитати дитину, як їй вдалося це зробити, скільки часу вона над цим працювала, з якими складнощами зіткнулася – словом, показати свою зацікавленість. І відповідно до ситуації похвалити наступними фразами:

● «я захоплююся твоєю силою волі/старанністю/винахідливістю»;

● «я пишаюся тобою»;

● «ти зробив великий крок уперед у порівнянні з минулим разом»;

● «ти мені дуже допоміг/виручив, я б не змогла без тебе впоратися» тощо.

Конкретизуйте, за що хвалите

Тоді наступного разу дитина розуміти, як те ж саме зробити принаймні не гірше. А може навіть краще. Замість «Ти гарно прибрав у кімнаті» – «Ти розставив іграшки, все розклав по своїх місцях». Замість «Як гарно розказав вірш!» – «Ти дуже виразно  розказував, з правильною інтонацією – як справжній артист».

Хваліть за старанність, а не за природні дані

Психологи радять відзначати зусилля і старанність дитини. В тому, що природа нагородила пластичністю і почуттям ритму, заслуги маленького танцюриста немає. А от у тому, що осилив «па», яке довго не давалося, є.

Правильність такої розстановки акцентів підтверджують наукові дослідження. Професор Керол Двек зі Стенфордського університету двадцять років вивчав це питання і дійшов цікавого висновку. Діти, яких хвалять за те, що розумні, бояться ризикувати. Вони обирають зазвичай ті завдання, які знають, як виконати. А ті, яких хвалили за старанність, готові приймати виклики і досягати нових вершин.

Використовуйте «я-повідомлення» замість «ти-повідомлень»

Фрази «ти сьогодні дуже старалася», «цього разу в тебе вийшло ще краще, ніж минулого» замініть на «я вражена тим, як ти це зробив», «я знала, що ти зможеш». Сенс цих повідомлень однаковий, але смислове навантаження різне.

На думку психологів, для дитини більш цінні «я-повідомлення». Коли батьки хвалять їх через призму своїх почуттів, вона розуміє: те, що вона зробила, справді важливо.

Вас це може зацікавити: Як виховати впевнену в собі дитину: 4 простих правила

Чому діти повинні ходити босоніж: корисна звичка вирішує багато проблем

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист