Зайва вага для підлітка – проблема світового масштабу: однолітки глузують, самооцінка на нулі. Щоб вирішити її, тінейджери готові на все – у тому числі, вдатися до екстремальних методів, які можуть призвести до розладу харчової поведінки. Як допомогти дитині схуднути без ризиків для здоров’я?
Голодування, вживання проносних та діуретиків – на що тільки не йдуть підлітки у гонитві за ідеальною фігурою. Все це негативно відбивається на здоров’ї та психіці. А головне – не має ніякого сенсує, оскільки загрожує зривом і набором ще більшої ваги, ніж була.
Дієтологи вважають, що головне для підлітків – уникати жорстких обмежень. І дотримуватися цих трьох правил.
Усвідомлене харчування
Принцип усвідомленого харчування повинні сповідувати не тільки люди, які борються із зайвою вагою, – він корисний для всіх. Нічого складного тут немає – дитина запросто справиться з основними вимогами:
● під час трапези зосередитися на їжі. Телефон, телевізор, комп'ютер – все слід відкласти, щоб не відволікатися і не запихати в себе меланхолічно все, що стоїть на столі;
● їсти лише тоді, коли відчуваєте голод. А не тому, що «шкода викидати», незручно відмовитися або «до завтра зіпсується»;
● закінчувати їсти, коли з’явилося почуття ситості. А не тоді, коли закінчилася їжа на тарілці або вже не влазить.
Корисні продукти
Все, що заборонено, притягує з неймовірною силою. Тому варто дитині пояснити, що обмежувати себе в їжі загалом або у певних продуктах не варто – це загрожує зривами. Краще у своєму раціоні робити акцент на корисних продуктах:
● солодку газовану воду замінити на звичайну воду або підкислену лимоном. Дослідження показали, що навіть картопля фрі, яка смажиться у великій кількості олії, так не сприяє набору зайвих кілограмів, як швидкі вуглеводи з газировки;
● їсти більше білкової їжі, яка швидше насичує й не дозволяє переїдати. М’ясо курки, яйця, молочні продукти повинні бути в раціоні постійно – в різних варіаціях;
● уникати перекусів у вигляді цукерок та випічки. Овочі, фрукти, трохи горішків (кілька штук, оскільки вони калорійні), кисломолочний сир – клітковина та білка корисніші й ситніші за вуглеводи.
Фізичні навантаження
Багато рухатися корисно у будь-якому віці. Проте змушувати дитину йти в басейн чи займатися фітнесом, якщо їй цього не хочеться, означає ускладнити ситуацію ще більше. Адже психологічний стрес схудненню не сприяє.
У дитини є якісь захоплення чи інтереси? Можна зіграти на них – натякнути, що якщо розвивати свою навички у дзюдо, яке благополучно було закинуте кілька років тому, можна вразити однолітків. Якщо спорт дитину не цікавить, є танці, які теж допомагають тримати себе в формі. У крайньому разі, можна купити велосипед і гасати на ньому. Або подарувати підлітку довгоочікувану собаку, активну й непосидючу, яку потрібно регулярно вигулювати.
Але найголовніші умова схуднення – коли вся сім’я заодно: їсть корисну їжу та веде активний спосіб життя.
Раніше ми писали про те, як запрограмувати дитину на щастя
А також про те, як розібратися у підлітковому жаргоні, щоб розуміти свою дитину