Сонний параліч: чи так це небезпечно, як здається

З цим явищем стикається 8% людей. Воно до смерті лякає. Колись це вважалося містикою, а сьогодні цьому є наукове пояснення.

Що таке сонний параліч

Можливо, вам знайомий це стан: начебто прокинулися, а тіло ще спить. Поворухнути рукою чи ногою неможливо, дихати важко, очі не відкриваються. Здається, що у кімнаті хтось є, і він тисне вам груди. Усе це спричиняє паніку...

Цей стан лікарі умовно називають сонним паралічем. Він виникає в момент, коли людина переходить зі стану неспання у стан сну або навпаки.

Як виглядає сонний параліч

Сон складається з циклів – чергування фази повільного сну (Non-REM-сон) та фази швидкого сну (REM-фаза). У NREM-стадії організм відпочиває та відновлюється, а у REM-стадії у людини швидко рухаються очі, і вона бачить сни. При цьому тіло залишається розслабленим. М'язи вимкнені. У цій фазі мозок частково паралізує м'язи, щоб людина не могла нашкодити собі – це явище називається атонія.

Зазвичай перехід між фазами непомітний. Однак іноді трапляється збій. Свідомість фіксує неможливість поворухнутися. Сновидіння поєднуються з реальністю і виникає паніка.

Інколи в момент сонного паралічу людина відчуває галюцинації. Хтось бачить тінь, хтось – постать, яка над ним нависає або мучить, демонів, вампірів, відьом, покійників. Фантазії бувають найрізноманітніші.  

Загалом параліч триває кілька хвилин, але здається, що вічність. 

Причини сонного паралічу

Встановити якийсь один складно. До цього може призвести ряд факторів:

● збій режиму сну – скорочення, розлади сну, довгий денний сон;

● вживання деяких ліків (скажімо, від синдрому гіперактивності);

● психотропні речовини;

● синдром апное сну (короткочасні зупинки дихання);

● алкоголь чи кофеїн перед сном.

Як позбавитися від сонного паралічу

Це явище може бути одноразовим, а може повторюватися регулярно. Однак воно не загрожує життю і не входить до переліку медичних діагнозів. Відповідно, від нього немає ліків. 

Але воно викликає дискомфорт і страх – людина починає боятися заснути, щоб знову не переживати весь цей жах. Тому лікарі пропонують діяти таким чином:

● для початку скорегувати свій сон – спати по 8 годин, лягати в один і той же час;

● відмовитися від кофеїну та алкоголю на ніч;

● вигадати якісь розслабляючі ритуали перед сном (наприклад, слухати приємну музику);

● регулювати цикл сну за допомогою антидепресантів – селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Але їх призначити має лікар.

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист