Таке хоча б раз траплялося з кожним: сниться, що падаєш. Але раптом здригаєшся і просинаєшся. Щоразу це явище лякає. Але насправді, кажуть лікарі, в цьому абсолютно нічого страшного немає.
Цей феномен зветься «гіпнагогічним посмикуванням» або «гіпнагогічним ривком» (гіпнагогія – стан між сном та неспанням).
По суті, це раптове скорочення або посмикування м'язів. Коли ми засинаємо, дихання. Сповільнюється, артеріальний тиск падає – організм входить у стан спокою.
Але бувають нестандартні ситуації. Напруга, стрес, сильна втома, недосипання вимотують нас. Процес засинання прискорюється (хоча інколи він навпаки – сповільнюється), м’язи розслабляються. Саме цей стан схожий на падіння.
«У такому випадку наш організм просто не встигає перебудуватися – змінити «налаштування» життєвих параметрів. І плутає сон зі смертю. Мозок намагається цього уникнути – пробує нас оживити. Він посилає сигнал, завдяки якому відбувається викид у кров гормонів та деяких хімічних речовин. Це відбувається так різко, що ми смикаємося і просинаємося», – пояснює доктор Ентоні Юн.
Гарна новина – у гіпнагогічних падіннях немає нічого страшного. За умови, що вони трапляються зрідка. Якщо ж це часто повторюється, варто звернутися до лікаря. Він призначить заспокійливе, адже такий сон дуже виснажує.
Серед рекомендацій фахівців стосовно того, як уникнути відчуття падіння уві сні, – більше відпочивати, висипатися, не нервувати, не пити на ніч алкоголь та каву.
Вас це може зацікавити: Експерти назвали фрукт, який допомагає швидко заснути
П’ять продуктів зі снодійним ефектом, які забезпечать міцний здоровий сон
Забудете про безсоння: вчені знайшли спосіб, як заснути за 10 хвилин