Вчені підрахували: більшість дітей з'їдає щодня близько 23 чайних ложок цукру у різному вигляді, що в 3,5 рази перевищує рекомендовану лікарями норму. І з цим потрібно терміново щось робити.
Відмова від цукру так само шкідлива, як і його надлишок. Адже це основне джерело енергії для клітин. Без нього неможлива нормальна робота м'язів та мозку, його дефіцит призводить до слабкості, сонливості і навіть знижує інтелектуальні здібності людини. З іншого боку, надлишок теж небезпечний: порушується обмін речовин, виникає загроза захворювань серця та судин, нирок і підшлункової. Тому потрібен розумний баланс.
Однак якщо дитина полюбляє солодощі, різко відібрати в неї цю радість неможна. Психологи радять робити це поступово, ненав’язливо. І нагадують: у маленьких дітей зони мозку, які відповідають за волю та самоконтроль, не розвинені. Тому «зриваються» вони, навіть якщо вдалося протриматися трохи на дієті зі зниженим рівнем цукру, дуже часто. Тож батькам потрібно буде докласти немало зусиль, аби досягнути результату.
Не купляйте солодощі
Приклад батьків грає важливу роль для дитини. Не можна купити торт для дорослих, втоптати по два шматочки і при цьому пояснювати дитині, що їй «таке не можна». Доведеться влаштовувати розвантаження від цукру всій сім’ї. І на різних зрозумілих дитині прикладах пояснювати, чому їсти багато солодкого шкідливо.
Знайдіть смачну підміну
Якщо у дитини відібрати те, що вона любить, за будь-яку ціну вона намагатиметься це повернути. Якщо дати щось замість цього, втрата не буде здаватися катастрофою. Щоб малюк не відчував психологічного дискомфорту через відсутність цукерок в раціоні, поставте на стіл різні сухофрукти або просто фрукти. Згодом дитина до них звикне. Замість соків варіть компоти, а замість магазинного печива готуйте домашнє, більш корисне, – разом з дитиною.
Вигадайте солодку нагороду
Часто солодощами батьки підсвідомо компенсують недостатню увагу, яку приділяють дитині. Вони весь час зайняті: то робота, до домашні справи. Щоб порадувати чадо, підсолоджують йому життя смаколиками. Можна зробити інакше: купляти солодощі в якості нагороди за важливі досягнення. Дитина зайняла призове місце в олімпіаді – має солодкий приз: тістечка до чаю. А от втішним призом солодощі не повинні бути – не слід давати дитині цукерку, якщо їй боляче або коли її образили. Дорослі добре знають, які наслідки має сформована звичка заїдати смачненьким проблеми.
Дайте дитині можливість бути в тренді
Тренд зараз – здорове харчування. Переглядаючи разом фільм, зверніть увагу дитини, який сніданок у її улюбленого персонажа, що він бере до школи (звичайно, слід акцентувати на позитивних прикладах). Приготуйте схожий сніданок. Купіть стильний ланчбокс і покладіть туди своєму школяреві такий самий обід. Бажання наслідувати, бути як хтось, хто для нього є авторитетом, спрацьовує.
Домовтеся про обмін
Якщо дитина заради солодощів готова на все, знайдіть інше її слабке місце – що вона любить або про що мріє так само сильно, як про солодощі. Донька хоче ось ту ляльку? Тоді укладіть з нею угоду: впродовж тижня чи місяця вона зменшує кількість вживаних солодощів, а ви за це купляєте їй іграшку. Умовно кажучи, дитина повертає вам у кінці обумовленого терміну 30 цукерок чи 10 пакунків соку, а ви їй – ляльку. Можна міняти на білет до цирку, нову машинку, омріяну кицьку – на що завгодно. Таким чином ви заодно виховуєте у вашого чада силу волі і готуєте до дорослого життя, де треба вміти тримати слово і за все платити.
Раніше ми писали про те, як відучити дитину брехати
А також як навчити дитину бути щасливою