Стоматологи вважають, що ідеальної зубної щітки не існує. Але є щітки, які підходять саме вам. На що ж варто орієнтуватися при виборі?
Основні критерії, за якими слід вибирати зубну щітку, - стан ротової порожнини, будова емалі, наявність ортопедичних/ортодонтичних конструкцій, вік і навіть харчові звички.
Мануальна зубна щітка
Це та сама, найзвичайнісінька, яка буває різних кольорів, форми, з різною щетиною і жорсткістю – м'якою, середньою чи жорсткою.
Жорстка щітка годиться хіба що чистити умивальник, шви на кахелі та зуби з брекетами – нею, як мітлою, можна вичищати залишки їжі з-під конструкції. Для інших зубів вона не підходить – шкодить емаль і травмує ясна.
Середня жорсткість рекомендується людям з підвищеним утворенням зубного нальоту.
М'яка щітка, яка не викликає подразнень, не ушкоджує ясна та зубну емаль, рекомендується всім.
Така щітка дозволяє чистити зуби за всіма правилами (під потрібним кутом, з необхідною силою натискання тощо). А ще вона розвиває дрібну моторику, тому буде ідеальним вибором для дитини.
Електрична зубна щітка
Має круглу головку, що крутиться. Гарно знімає зубний наліт. Легко дістається навіть найдальших зубів.
Саме через ці кругові рухи щітка не підходить пацієнтам, у яких оголені шийки зубів, опускання ясен, ушкодження твердих тканин зубів. Вона ще більше травмує певні ділянки.
Ще один мінус механічної зубної щітки, - у більшості моделей відсутній індикатор тиску. А коли людина починає на неї натискати, може зробити це надто сильно й травмувати ясна. В подальшому це може призвести до підвищеної чутливості зубів.
Ультразвукова зубна щітка
Насправді вона була розрахована на дітей з ДЦП, яким звичайну щітку тримати важко, – у неї кругла ручка, щоб її зручно було стискати в кулаці. Але ультразвукова щітка так усім сподобалася, що її почали випускати для широкого загалу.
Не будемо вдаватися в деталі стосовно того, як вона працює. Важливіше інше – в чому її переваги. У тому, кажуть стоматологи, що ця щітка делікатна, підходить пацієнтам із чутливими зубами, з рецесіями, ортопедичними конструкціями та вінірами. Вона не тільки чистить зуби, а й робить масаж ясен, що сприяє покращенню кровообігу. Після цього ясна зміцнюються і щільніше прилягають до зубів.
Проте у такої щітки є й свої мінуси: часу на очищення зубів потрібно більше – на кожній ділянці треба затримуватися приблизно на 80 секунд.
До речі, ефективність у мануальної, механічної та ультразвукової зубної щітки майже однакова. Але якщо чистити першою, сил докласти потрібно більше.