Ситуації, коли по десять разів доводиться повторювати малюку, щоб «цього не робив», але він однак не зупиняється, відомі всім батькам. Мами з татами нервують і не знають, як з цим боротися. Насправді, кажуть психологи, потрібно лише правильно сформулювати свою вимогу.
Ви неодноразово просите дитину не стрибати на дивані, не грати у квартирі м’ячем, а вона не реагує? Це дратує, змушує почуватися безпорадним, підвищувати голос і сваритися. Але не варто впадати у відчай. Насправді потрібно лише підкорегувати свою фразу, і відразу побачите результат.
Коли ви хочете, щоб малюк припинив щось робити, ви просто наказуєте зупинитися, пояснює психолог. У нього відразу виникає запитання: «Чому я не можу цього робити?» і «Що мені робити замість цього?»
Чим частіше він чує, що йому чогось «не можна», тим менша ймовірність, що підкориться.
Краще спрямувати його думки та енергію на те, що він може зробити. Замість того, щоб говорити «Не стрибай», попросіть сісти. І запропонуйте варіант, чим можна зайнятися.
Якщо діти сваряться між собою, поясніть, що бійка й обзивання одне одного не допоможуть вирішити проблему. Краще сказати одне одному, що їх злить і засмучує. Якщо дитина малює маркером на стіні, скажіть, що це краще зробити на папері – і запропонуйте намалювати щось конкретне (машину, квітку, вашу сім’ю тощо). Обсипає дітей піском у пісочниці? Запропонуйте збудувати разом замок із піску.
Звичайно, такий спосіб виховання вимагає більше уваги до дитини, він енергозатратніший і складніший. Але шансів, що вам вдасться достукатися до сина чи доньки, набагато більше.
Вас це може зацікавити: 5 речей, за які не можна сварити дитину
Чому дитина вас не слухає: психолог назвав три причини і способи налагодити спілкування