Вчені пояснили, чи можна пити каву при підвищеному тиску

Немає більшого горя для кавомана, ніж коли підіймається артеріальний тиск і доводиться відмовлятися від улюбленого напою. Вчені в такій ситуації радять… не відмовлятися. Але кажуть, що є нюанси.

Чому кава підвищує артеріальний тиск

Лікарі зазвичай радять вживати каву для підняття тиску. Кофеїн – це природній  стимулятор активності мозку та нервової системи. Його вплив на кровоносні судини та серце триває від 30 хвилин до 2 годин.

Коли кофеїн потрапляє в кров, взаємодіє з різними гормонами, рецепторами мозку та нейромедіаторами – хімічними месенджерами, пише Very Well Health. 

Ці взаємодії спричиняють звуження артерій і вен, що підвищує артеріальний тиск. Заодно кофеїн активує реакцію організму «бийся або біжи», під час якої частота серцевих скорочень і артеріальний тиск збільшуються.

Вживання двох-трьох чашок кави підвищує верхнє значення показника артеріального тиску на 3-14 мм рт. ст., а нижнє – на 4-13 мм рт. ст. Тобто, якщо ваш артеріальний тиск зазвичай становить 120/80, після вживання кави він може підвищитися до 134/93.

Фактори, які слід враховувати

Ця «формула» підвищення спрацьовує не у всіх людей однаково. Все дуже індивідуально і залежить від декількох факторів.

● Вік. На молодих людей кофеїн впливає сильніше.

● Стать. Дослідження показують, що чоловіки метаболізують кофеїн швидше, ніж жінки.

●  Сорт кави і спосіб заварювання. Кава буває різної міцності. Чим вона міцніша, тим більше вірогідність стрибка тиску. 

● Паління. Нікотин прискорює метаболізм, посилюючи вплив кофеїну на артеріальний тиск.

● Захворювання серця. Тимчасове підвищення артеріального тиску від кофеїну може бути більш вираженим і небезпечним у людей із захворюваннями серцево-судинної системи.

Пити чи не пити?

Одне з досліджень показало, що одна або дві додаткові чашки кави щодня подвоюють ризик серцево-судинних захворювань, серцевого нападу або інсульту у любителів кави з гіпертонією 2 і 3 стадії. Такого ефекту у пацієнтів із нормальною, підвищеною гіпертензією або гіпертонією 1 стадії не спостерігалося.

Вчені вважають, що хоча кава викликає короткочасне (на 15-20 хвилин) підвищення кров'яного тиску, для осіб, у яких він високий хронічно, ризиків немає. Але тільки якщо вони п’ють каву регулярно і в помірних кількостях (не більше трьох чашок на день) – у них до кофеїну розвивається толерантність. В іншому випадку пити каву небезпечно.

Для здорової дорослої людини, як показують дослідження, безпечна доза кофеїну на день – 400 мг (3-4 чашки по 350 мл).

Вживання більше рекомендованої кількості може викликати підвищення пульсу і артеріального тиску, головний біль, серцебиття (нерегулярне або «тремтливе»), тривожність, безсоння, розлад травлення, нудоту.

Вас це може зацікавити: Експерт назвав найшкідливіші і найкорисніші для здоров’я види кави   

Чорна кава: побічні ефекти улюбленого напою

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист