Чашка кави дає заряд бадьорості, підіймає настрій, підвищує пильність і швидкість реакції. Але також вона має побічні ефекти, про які потрібно знати і які слід враховувати.
Заварюючи чергову порцію ароматного напою, ми не надто замислюємося над тим, як він впливає на наш організм. Для багатьох кава – це беззаперечне задоволення.
Те, що вона має високий вміст антиоксидантів, мало калорій та вуглеводів, покращує обмін речовин – просто приємні бонуси.
Але є у кави у «темний бік» – побічні ефекти, про які не варто забувати. Health Shots нагадує про найважливіші з них.
Підвищення артеріального тиску
Кофеїн стимулює звуження кровоносних судин, ускладнюючи кровотік. Це може призвести до короткочасного підвищення артеріального тиску. Проте такий вплив кофеїну на артеріальний тиск дуже індивідуальний. В людей, які п’ють каву регулярно і в досить великих дозах, часто розвивається толерантність до кофеїну. Навіть при 150/100 чашка еспресо може залишитися непомітною – тиск буде незмінним. Однак так щастить не всім – у декого він миттєво злітає вгору.
Порушення процесів травлення
Кавові зерна містять 9 видів кислот: хінну, хлорогенову, лимонну, молочну, оцтову, яблучну, фосфорну, лінолеву, пальмітинову. У процесі заварювання вони вивільняються, і кислотність напою підвищується до 4,5-5,1 pH. Це стимулює вироблення шлункової кислоти, що негативно впливає на травні процеси. Поява печії та кислотного рефлюксу – найбезневинніше, що може трапитися в цьому випадку. Кава може прискорити спорожнення шлунку, що інколи призводить до розладу травлення та діареї. З такою ж вірогідність може спровокувати і закреп.
Часте сечовипускання
Якщо у вас намічається важлива зустріч чи побачення, які незручно переривати, щоб сходити до вбиральні, краще не пийте каву. Кофеїн має сечогінний ефект: в організмі зменшується вироблення антидіуретичного гормону, який допомагає ниркам реабсорбувати воду. Тому більш часті походи в туалет гарантовані. Втім, це теж дуже індивідуально. Можливо, саме на вас кава подібним чином не впливає.
Зменшення щільності кісткової тканини
В деяких випадках кофеїн може перешкоджати засвоєнню кальцію. У такому разі організм компенсує цей дефіцит, вимиваючи кальцій з кісткової тканини. Це призводить до зменшення їхньої щільності і остеопорозу – підвищеної ламкості кісток.
Відчуття тривожності
Чим міцніша кава, тим відчутніший її вплив на організм. Кофеїн стимулює центральну нервову систему, підвищуючи пильність і рівень енергії. Однак дослідження показали: надмірне вживання кави може надмірно стимулювати нервову систему, що призводить до відчуття тривоги, неспокою та нервозності.
Порушення сну
Один з найнеприємніших побічних ефектів напою. Кофеїн блокує рецептори аденозину в мозку, які викликають сонливість. Це порушує природний цикл сну. Саме тому навіть вживання кави за кілька годин до сну декого може змусити рахувати овечок до ранку. Як варіант – сон стає поверхневим, і вранці ви себе почуваєте втомленими і зовсім розбитими.
Вас це може зацікавити: Стало відомо, яка кава здатна прискорити старіння