Що буде, якщо їсти страви з гарбуза щодня

Гарбуз – осінній суперфуд. Завдяки низькій калорійності його активно включають в раціон для схуднення. Але корисний він не тільки для цього.

Цей овоч актуальний у будь-яку пору року. Однак з початком осені в меню він повинен з’являтися частіше.

Для зміцнення імунітету. Гарбуз містить багато вітаміну С і бета-каротину, які підтримують імунну систему. З початком холодів і сезоном застуд це дуже важливо.

Для поліпшення зору. Бета-каротин, перетворений на вітамін А, позитивно впливає на очі – знижує ризик захворювання на катаракту та вікову дегенерацію жовтої плями.

Для здоровя серця. Лінолева кислота і вітамін Е будуть корисними для людей з підвищеним рівнем холестерину. Також вони знімають навантаження на серцево-судинну систему та запобігають захворюванням, пов’язаним з цим. Знімають набряки, зміцнюють стінки судин. Причому ефект має не тільки м’якоть гарбуза, а й гарбузова олія.

Для профілактики розвитку онкологічних захворювань. Вітамін А має антиоксидантні властивості і захищає клітини від впливу вільних радикалів. Одна порція гарбуза на день може компенсувати третину добової потреби організму у цьому вітаміні.

Для покращення нервової системи. Калій і магній у складі гарбуза ефективно борються зі стресами, неврозами, тривогою, депресією. 

Для поліпшення процесів травлення. Велика кількість клітковини – це порятунок для системи травлення. А в гарбузах клітковини вдосталь.

Для захисту від передчасного старіння. Комплекс вітамінів та мінералів, які містяться в гарбузі, роблять свою справу. Бета-каротин зменшує ушкодження, які завдає шкірі ультрафіолет. Вітамін С сприяє синтезу колагену, який  дозволяє шкірі залишатися пружною та швидко відновлюватися після травм. Вітамін А, лютеїн, зеаксантин та інші антиоксиданти уповільнюють старіння.

Для схуднення. Оскільки гарбуз на 94% складається із води, він низькокалорійний: 20 ккал у 100 г.  При цьому клітковина, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, вбирає в себе вологу, збільшується в об’ємі і надовго забезпечує відчуття ситості. Худнути на гарбузах легко і приємно. 

Щоб отримати користь від цього овочу, потрібно щодня вживати 200-300 г.

Однак не всім. Лікарі радять не вводити гарбуз у свій раціон людям з гастритом, низькою кислотністю, цукровим діабетом. А також тим, хто приймає ліки на основі літію та харчові добавки з вітаміном А.

Вас це може зацікавити:  Рецепт німецького гарбузового супу

Мафіни з гарбузом: дуже простий рецепт смачного десерту

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист