Їжа має приносити задоволення. Але інколи, смачно поївши, ми відчуваємо тільки неприємний біль у животі. У чому причина і головне – що з цим робити?
Найпоширеніші причини дискомфорту після їжі
«Не треба було так багато їсти» – зазвичай ми саме так пояснюємо, чому після їжі розболівся живіт. Але такий біль може виникати з різних приводів.
Харчова непереносимість. Якщо спазми з’явилися після вживання молочних продуктів, у вас непереносимість лактози. Болить живіт (біль може супроводжуватися діареєю або метеоризмом) після фруктів – порушене всмоктування фруктози. Також може бути непереносимість глютену (целіакія) – імунна система реагує на білок глютену. Або гістаміну.
Синдром роздратованого кишечника. Це функціональний розлад кишечника, при якому спостерігається підвищене сприйняття рухів кишечника. Стрес, певна їжа та гормональні коливання можуть посилити неприємні відчуття.
Помилки в харчуванні:
● жирна їжа – сповільнює процес травлення;
● гостра їжа – подразнює слизову шлунку та може викликати в ньому біль;
● штучні підсолоджувачі – можуть викликати проблеми з травленням, але не всі і не завжди;
● швидко з’їдена їжа – може спровокувати біль у животі та здуття через те, що під час трапези наковталися повітря.
Інфекції:
● шлунковий грип, викликаний вірусами та бактеріями. Зазвичай супроводжується нудотою, блювотою, діареєю та болем у животі;
● харчове отруєння, спричинене зіпсованою їжею.
Побічні дії ліків. Найчастіше проблеми з травленням викликають антибіотики, знеболювальні та ліки для регулювання тиску.
Захворювання. Камені в жовчному міхурі, хвороба Крона, виразковий коліт, пухлини, гормональні збої, стрес – всі ці фактори можуть призвести до болю в животі.
Що можна зробити
Щоб вирішити проблему, потрібно встановити її причину. Тому лікарі радять вести харчовий щоденник – записувати, після якої їжі болить живіт.
Ще одна порада – усвідомлене харчування: не потрібно їсти, коли не хочеться.
Слід ретельно й повільно пережовувати.
За можливості влаштовувати собі релакс, щоб зменшити стрес і розслабити м’язи. В цьому допоможуть йога й медитація.
Якщо біль не проходить, слід звернутися до лікаря. Особливо, коли з’являються й інші симптоми: кров у випорожненнях, блювота, лихоманка, небажана втрата ваги.
Вас це може зацікавити: 6 небезпечних продуктів, від яких вас може роздути
Хто б міг подумати: 5 продуктів, які найбільше турбуються про наш кишечник