Як привчити підлітка до порядку і не зійти з розуму: 10 корисних порад

Щоб змусити маленьку дитину прибрати за собою іграшки, батькам іноді доводиться розігрувати цілі спектаклі. Добитися, щоб підліток прибирав за собою і наводив лад у власній кімнаті, – задача з трьома зірочками. Але насправді можна все: і домовитися, і при цьому не посваритися.

Кожна претензія підлітку «ну скільки тобі казати, щоб не кидав сюди шкарпетки» чи прохання «розберися з цим бардаком» -  це заявка на серйозний конфлікт. Дитина живе в гармонії зі своїм бардаком, він її не заважає. Тому напружуватися і щось робити не збирається. І взагалі – кому треба, той нехай і прибирає.

Але той, кому треба, наполягає далі. Суперечка може тривати стільки, що вже двічі можна було прибрати. Втрачена купа часу і кілометри нервів.

Аби не доводити ситуацію до абсурду, батькам варто взяти на озброєння кілька порад.

Будьте прикладом

На жаль, спрацьовує це далеко не завжди. Але якщо ви, прийшовши з роботи, кидаєте сумку на підлогу посеред передпокою, не чекайте, що дитина свій рюкзак нестиме відразу до кімнати.

Не скаржіться стороннім на дитину

Коли вас розпирає від обурення після чергових марних перемовин з чадом, хочеться розділити ці емоції з кимось: з друзями, дідусем чи бабусею, мамою однокласника. Просто поскаржитися, який він безалаберний, і як це вас дістало. Не робіть такого! Раптом дитина почує вашу розмову! Або бабуся ненароком проговориться про те, що в курсі справ! Це розпалить ще більший конфлікт.

Хваліть навіть за дрібниці

Аби мотивувати підлітка слідкувати за порядком, хваліть за все – і за віднесену на кухню чашку, і за нагодованих рибок. Попри те, що йому нібито не важлива похвала, добре слово почути приємно. Може, вже завтра крім чашки він помиє й тарілку.

Конкретизуйте, що треба прибрати

Порядок у вашому розумінні і розумінні дитини – різні речі. Назвіть, що саме син чи донька могли б зробити для наведення порядку. Бо та купа дрібниць, навалена на столі, йому зовсім не заважає. І брудний футбольний м’яч посеред кімнати – теж.

Не наказуйте, а пропонуйте

Зізнайтеся: коли вас хтось повчає, як треба варити борщ, ставити на місце партнера, фарбувати нігті, вас це бісить? І перша ж реакція – зробити наперекір? У вашого підлітка реакція така сама. Тому не наказуйте застелити ліжко чи пропилососити в кімнаті, а пропонуйте – «у зручний для нього час», але «бажано не затягувати».

Знайте міру

Якщо дитина пішла на контакт і погодилася допомогти в прибиранні, не злякайте  великим обсягом роботи. Їй потрібно втягнутися, звикнути до думки, що це, це і це – її зона відповідальності. Додавайте нові обов’язки поступово.

Запросіть гостей

Не до себе – до дитини. Вірніше, підштовхніть її до думки, щоб запросила друзів (бажано когось, хто в вас ще не був). Є шанс, що чадо захоче справити гарне враження на гостей і наведе у своєму барлозі марафет.  

Врахуйте інтереси

Якщо дитина не любить підмітати сміття, але медитує, витираючи пил, нехай це й буде її зона відповідальності. А підмітати допоможете ви. Поки що…

Вдайтеся до шантажу

Скажіть дитині, що якщо він/вона не хоче прибирати в своїй кімнаті, ви зробите це самі – повигрібаєте сміття з усіх шпарин. Якщо в цей момент ваш підліток уявить, що батьки можуть познаходити у тих шпаринах, мерщій візьметься до справи. У всіх є свої секрети…

Наберіться терпіння

Якщо вже спробували все, але порядку однак не добилися, візьміть тайм-аут: не просіть прибрати і самі не прибирайте. Коли бунтар почне перечіпатися через сміття, йому самому набридне безлад. І він все розставить по місцях.

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист