Гострий перець додає гострих відчуттів. Іноді настільки гострих, що обпікає ротову порожнину і перехоплює дихання. Але є люди, які від цього отримують задоволення. Причому, вважають вчені, кайфують вони у прямому сенсі.
Деяким людям просто подобається цей інтенсивний смак гострого перцю – без нього страви їм здаються прісними.
Однак є й інше пояснення популярності перцю чилі.
Пекучості йому додає хімічна сполука капсаїцин. Вона активує у ротовій порожнині та в носі рецептори болю TRPV1 (зазвичай ці рецептори реагують на високі температури). Після стимуляції капсаїцином вони посилають сигнали болю в мозок через трійчастий нерв. У відповідь організм виділяє гормони стресу та гормони гарного самопочуття, щоб полегшити біль.
Саме це, вважають вчені, і змушує більшість людей знову і знову вживати гіркий перець – щоб отримати своєрідний кайф.
Ще одна причина популярності чилі – гострий біль може викликати викид адреналіну, приводячи тіло в стан підвищеної активності. Багатьом це відчуття також до вподоби.
У помірних дозах капсаїцин корисний для всіх. Він має антибактеріальні властивості – може пригнічувати зростання патогенних для людини бактерій, таких як стрептококи групи А, кишкова паличка, сальмонела.
Високі дози капсаїцину, такі як ті, які містяться в дуже гострих сортах чилі або концентрованих екстрактах, можуть бути токсичними. Вони викликають неприємні реакції, включаючи запаморочення, блювоту, а в деяких випадках і проблеми з кровообігом.
Однак експерти запевняють: хвилюватися не варто – передозування з побічними ефектами отримати складно.
Допустима порція капсаїцину – 5 мг на кілограм маси тіла. Щоб її перевищити, людина вагою 60 кг повинна з’їсти маже 1 кг соусу Табаско або 100 г меленого чилі.
Вас це може зацікавити: Названо дві спеції, які ефективно спалюють жир на животі навіть без дієти