У неділю, 30 березня, українці переведуть стрілки годинника на годину вперед. Це не просто означає на годину менше сну. У декого такі зміни можуть спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям.
Дослідження показують, що навіть одна «втрачена» година після переходу на літній час здатна суттєво вплинути на наш біоритм і самопочуття.
Більшість людей переведення годинника вибиває з колії: вони стають дратівливими і погано концентруються. Не дивно, що в перший день після переходу на літній час фіксується більше ДТП.
Також збільшується кількість серцевих нападів.
Виявилося, що кількість серцевих нападів у понеділок після переходу на літній час зросла на 25% порівняно з іншими понеділками року (до речі, те саме дослідження показало, що після зміни часу восени 9 на годину назад – кількість серцевих нападів навпаки зменшилася на 21%).
Вчені пояснюють цей негативний ефект весни комбінацією факторів, таких як стрес нового робочого тижня та пов’язані з цим зміни в циклі сну.
Наш внутрішній годинник контролює процеси обміну речовин і детоксикації, а також ритм сну і неспання, пояснює Ахім Крамер, керівник відділу хронобіології Шаріте в Берліні. Щоб компенсувати різницю в часі в годину, організму зазвичай потрібно близько доби. Але людям, які звикли вставати пізно, на адаптацію може знадобитися цілий тиждень чи навіть два.
Проте експерти кажуть, що є методи, за допомогою яких перебудуватися на новий час можна швидше і без сильного стресу для організму:
● більше фізичної активності. Якщо ви будете активними впродовж дня – прибиратимете, працюватимете на свіжому повітрі, на роботу й з роботи пройдетеся пішли, – увечері впадете в ліжко без задніх ніг. І організму буде абсолютно однаково, котра там година;
● уникайте денного сну. Це допоможе бути достатньо втомленими увечері, щоб добре заснути;
● забезпечте прохолодну температуру в спальні. Навіть якщо ви любите, щоб було тепло, зробіть виняток – нехай вона буде на кілька градусів нижчою. Цей невеличкий стрес допоможе організму швидше заснути і звикнути до ритму сну і неспання.
Вас це може зацікавити: Якщо болить голова на погоду: як подолати метеозалежність
Вчені з'ясували, в якому положенні уві сні найчастіше сняться кошмари, а в якому – еротичні сни