Якщо дитина проковтнула сторонній предмет, не заспокоюйте себе тим, що «завтра все само вийде в туалеті». Варто якомога швидше звернутися до лікаря, який має зробити висновок, наскільки дана ситуація безпечна.
Історія про хлопчика, у якого в «Охматдиті» лікарі видалили з травного каналу 20 магнітів, викликала резонанс. Це нагадало батькам, що за маленькими дітьми потрібно постійно наглядати і не дозволяти бавитися з дрібними предметами. Адже малятам все хочеться попробувати на зуб. Не встигнеш моргнути оком – вже проковтнуло щось непотрібне.
Деякі предмети, які опиняються в шлунково-кишковому тракті, шкоди здоров’ю не завдають. Монетка, ґудзик, намистина справді ранком будуть у горщику. Майже 80% сторонніх тіл виходять з організму самостійно, кажуть лікарі. Але є ще 20%, яких варто боятися.
Магніти
Дітям подобається з ними бавитися. Особливо з магнітними кульками. Вони маленькі, гладенькі. Мить – і вже проковтнув! Коли всередину потрапляє 1-2 кульки, вони ще можуть вийти назовні самостійно, пояснюють лікарі, але теж не факт. Якщо більше –потенційна небезпека пошкодження стінок шлунку чи кишечника настільки значна, що чекати не варто – треба діяти.
Справа в тому, що ці магніти надзвичайно потужні. Вони знаходять один одного і притягуються навіть через стінки внутрішніх органів. У місці з’єднання виникають пролежні, далі – некроз тканини, перфорація стінок (простими словами – дірка в кишечнику), перитоніт.
Перші симптоми після ковтання магнітів можуть з'явитися приблизно через 3-5 днів – біль у животі, можливо, нудота. Їх можна видалити ендоскопом, якщо знаходяться в межах його досяжності. Якщо ні – хірургічним шляхом. У деяких випадках доводиться видаляти ділянку кишки.
Батарейки
Ще одна біда – маленькі плоскі батарейки у вигляді таблеток. Вже за пару годин в організмі людини під дією кислот її оболонка починає роз’їдатися. Вміст батарейки потрапляє у стравохід та шлунок і викликає хімічний опік. Про це може свідчити підвищення температури тіла, зниження апетиту, блювота (іноді – з кров’ю).
Гідрогелеві кульки
Вони не токсичні. Але мають властивістю вбирати рідину і збільшуватися в розмірі – іноді в 100-300 разів! Це вони роблять і в кишечнику, тому можуть викликати кишкову непрохідність. Тож якщо дитина проковтнула такі кульки, головне – не давати її пити. І звернутися за медичною допомогою.
Волосся
На щастя, його діти ковтають не часто. Але якщо таке трапляється, негайно до лікаря! Одна волосина – це не страшно. Якщо ж дитина обриває на собі волосся і ковтає його постійно, це велика проблема. Справа в тому, що воно не перетравлюється і залишається у шлунку. Там покривається слизом, часточками їжі і перетворюється у токсичний і щільний клубок, який можна видалити тільки хірургічним шляхом.