Незручна ситуація: ви розмовляєте на вулиці з власником собаки, а його пес тим часом підходить і починає тицяти носом вам між ноги. Насправді ні соромитися, ні боятися тут нічого, запевняють ветеринари: так тварина збирає про вас інформацію.
У носі собак міститься близько 300 млн нюхових рецепторів (в людини – приблизно 5 млн). За це вони мають дякувати органу Якобсона, розташованому на піднебінні: саме він містить ці рецептори, які допомагають винюхувати запахи, які людина не вловлює.
Собаки використовують ніс, щоб збирати інформацію про своє оточення – предмети, тварин і людей.
Обнюхування промежини – це один з інструментів, який вони використовують, щоб пізнати нас, пояснює ветеринар Бернард Ходжес. Для них це еквівалентно рукостисканню або знайомству.
Чому їх цікавить саме це місце?
Собаки реагують на феромони, які виробляються потовими залозами. Вони знаходяться переважно в паху та під пахвами в людини і можуть розповісти про неї немало цікавого: про стать, проблеми зі здоров’ям і навіть настрій.
Саме тому вони чотирилапі виявляють особливий інтерес до вагітних жінок або в період менструації, а також до осіб, які нещодавно мали інтимну близькість. Дістатися до пахви їм не під силу, а до промежини – набагато простіше.
Для чого їм ця інформація? Собаки використовують запах, щоб запам'ятовувати людей і ідентифікувати їх. Коли вони наступного разу зустрінуть знайому особу, згадають, якою була історія взаємодії – приємною чи загрожувала їхній безпеці. І діятимуть відповідним чином – лащитимуться й весело махатимуть хвостом чи агресивно гарчатимуть.
Крім того, феромони людини дозволяють зчитувати її настрій – вона радісна, засмучена чи сердита. Наприклад, в момент стресу чи страху організм вивільняє кортизол, в моменти щастя – дофамін. Собаки їх відчувають і обирають лінію поведінки: розслабитися і йти на контакт, втікати чи нападати (якщо відчувають агресію).
Якщо процедура обнюхування викликає у вас дискомфорт чи страх, експерти радять діяти спокійно відійдіть назад або перенаправте увагу собаки – дати їй понюхати руку, погладити по голові або спині. Якщо це не спрацьовує, слід попросити її власника втрутитися.
Вас це може зацікавити: Як перевірити, чи ваш собака вас справді любить: 8 порад від кінологів