Навіть незначні порушення в роботі печінки можуть мати серйозні наслідки для загального здоров’я. Тому її важливо захищати від негативного впливу будь-яких яких подразників, починаючи зі шкідливих продуктів і закінчуючи ліками.
Печінка – це природний фільтр організму, який виконує понад 500 важливих функцій. Вона очищає кров від токсинів, запасає вітаміни (А, В12) і мінерали (залізо), виробляє жовч, необхідну для перетравлення жирів. Крім того, регулює обмін холестерину, розщеплює аміак до менш токсичної речовини в білковому обміні. І це тільки незначна частина її навантаження.
Однак саму печінку теж слід захищати – у неї багато ворогів. І більшість з них, на думку дієтолога Дубравки Тішми, страшніші за алкоголь.
Надмірне вживання ліків
Навіть безрецептурні препарати можуть бути небезпечними, якщо вживати надто довго або неправильні дози. Один з таких лікарських засобів – усім відомий і дуже популярний парацетамол (ацетамінофен): у великих дозах він є однією з найпоширеніших причин гострого ураження печінки.
Жирна їжа
Неалкогольна жирова хвороба печінки стає все більш поширеною. Часто протікає безсимптомно, поки не стає серйозною загрозою здоров’ю. Причина захворювання – їжа, багата насиченими жирами, цукром і переробленими вуглеводами
Інфекційні захворювання
Гепатит В і С теж не завжди проявляються, допоки не спричинять хронічне ураження печінки або цироз. Вони можуть передаватися через кров, незахищений секс або заражені голки для ін’єкцій.
Дієтичні добавки та рослинні збори
Незважаючи на те, що вони «природні», деякі рослинні добавки можуть бути токсичними для печінки. Тому займатися самолікуванням не варто. Перш, ніж пити «травичку» від тиску, болю в суглобах тощо, проконсультуйтеся з лікарем.
Хімічні речовини та токсини з навколишнього середовища
Пестициди в продуктах харчування, токсини в фарбах та пластику також можуть завдати удару печінці. Уважно читайте склад продукту, не купляйте нічого в сумнівних місцях і користуйтеся засобами індивідуального захисту, якщо ваша робота пов’язана з токсичними речовинами.
Хронічний стрес і поганий сон
Тривалий стрес і порушення сну можуть порушити обмін речовин і побічно сприяти запаленню та пошкодженню печінки. Тому «спокій і тільки спокій» і сон тривалістю щонайменшу 7 годин.
Вас це може зацікавити: Які ознаки на шкірі можуть свідчити про захворювання печінки
З яких напоїв слід починати день, щоб нирки й печінка працювали, як годинник