Заїдати негативні емоції – захисна реакція організму на стрес. Проблема в тому, що зупинитися дуже важкою, і слідом за стресом з’являється купа неприємних нюансів зі здоров’ям. Тому дуже важливо навчитися вчасно закривати рота.
Оскільки їжа – це джерело задоволення, вона стає найпростішим і, здавалося б, найневиннішим способом поліпшити настрій під час стресу. Але життя в нас дуже неспокійне. Заїдати емоційні проблеми доводиться часто. І ситуація дуже швидко виходить з-під контролю.
Цікаво, що ефект від заїдання стресу триває недовго. А от на боротьбу з його наслідками – зайвою вагою, заниженою самооцінкою – потрібно немало і часу, у зусиль. Щоб нормалізувати харчову поведінку, варто скористатися цими ефективними способами.
Пийте воду
Відчуваєте, що нерви на межі, вас накриває? Випийте склянку води, чаю чи соку – немає різниці. По-перше, так ви порушите звичний ритуал заїдання їжею. По-друге, справді трохи заспокоїтесь і розслабитесь.
Вчені пояснюють це тим, що під час стресу всі органи працюють активніше – в тому числі серце й нирки. Виділяється багато вологи з організму (ви це помічали, напевно – раптом пересихає в роті). Склянка рідини допоможе відносити водний баланс і відрегулювати серцевий ритм. А заодно виконає роль заспокійливого. Адже відволікаючись, людина на кілька секунд забуває про негативні емоції. Коли знову до них повертається, градус пристрастей трохи падає.
Робіть дихальні вправи
Дихальна гімнастика здається примітивним способом вирішення проблеми, але вона працює. Варіантів багато. Найпростіший – дихати «по квадрату»: вдих – три секунди, пауза – три секунди, видих – три секунди, пауза – три секунди. Ця вправа сприяє зниженню частоти серцевих скорочень і артеріального тиску та заспокоює.
Або спробуйте почергове дихання ніздрями. Закрийте ліву ніздрю пальцем і вдихніть через праву ніздрю. Закрийте праву ніздрю і відпустіть палець з лівої ніздрі. Видихніть через ліву ніздрю. Вдихніть через ліву ніздрю, тримаючи праву ніздрю закритою. Потім закрийте ліву ніздрю, відпустіть праву і видихніть через праву ніздрю. Це допоможе зменшити рівень тривожності і відновити емоційну рівновагу.
Щоб вправи були більш ефективними, бажано до них приступати не в момент, коли вже не відчуваєте землі під ногами, а коли починає накривати.
Вдосталь спіть
Режим сну має велике значення для нервової системи. Дослідження показали, що жінки, які недостатньо сплять, менш стресостійкі і більш схильні до переїдання. Під час експерименту їм влаштовувати різні стресові ситуації. Дами, які спали по 7-8 годин, реагували на них спокійніше, а їли значно менше. Особи, які на сон відводили менше 7 годин, вели себе дуже нервово і їли у значних кількостях – по суті, механічно.
Робіть щось корисне
Прасуйте білизну. Методично й прискіпливо мийте мікрохвильовку, до якої не доходили руки. Печіть торт, який подобається домашнім. Робіть будь-що, що вимагає зосередження уваги і механічної діяльності, завантажує мозок і витісняє інші думки. Позитивний результат від зробленого теж додає гарного настрою.
Займайтеся спортом
Будь-яка фізична активність здатна переключити увагу – відволікти від негативних емоцій. Якщо не виходить потренуватися або вже аж надто цього не хочеться, знайдіть можливість хоча б прогулятися. Але важливо в цей момент не прокручувати вкотре в голові ситуацію, яка спричинила стрес, а спостерігати за навколишнім світом.
Усі ці способи стабілізувати нервове напруження абсолютно нескладні, але дієві. Вони допомагають заспокоїти психіку, зняти стрес. А коли немає стресу, і заїдати нічого.