Для дітей – чудова забавка: вдихати гелій із кульок, щоб потім говорити смішним голосом. Але батьки переживають – раптом це може викликати отруєння або матиме якісь інші неприємні наслідки для організму? Давайте розберемося, чим можуть закінчитися такі ігри і чи варто нервувати.
Що потрібно знати про гелій
Гелій – це інертний газ, який виділяють із природного газу за допомогою фракційної перегонки. Він не має ні запаху, ні кольору.
Буває двох видів: медичний та технічний. Медичний відрізняється від технічного тільки тим, що очищається від домішок.
Використовують гелій для наповнення кульок, балонів для водолазів, дирижаблів, у металургійній промисловості – для виплавки чистих металів, в медицині – зокрема, для зняття симптомів астми, для охолодження ядерних реакторів і не тільки.
Чому гелій змінює голос
Звукові хвилі поширюються у звичайному повітрі і в гелії з різною швидкістю. У гелії – швидше. Це впливає на резонансні властивості голосових зв'язок: змінюється висота звуку та тембр голосу. Виходить смішно і весело.
Ефект нетривалий – щойно газ вивітрюється (а відбувається це за кілька секунд), голос повертається.
Чи шкідливий гелій для людини
Гелій не токсичний. Тому навіть попри те, що в кульках міститься його технічний варіант, він абсолютно безпечний. За умови, що вдихають його в невеликих кількостях, не тривалий час і в помешканні, де є доступ свіжого повітря. Інакше може виникнути загроза гіпоксії – кисневого голодування, яке однозначно шкідливе для здоров'я. Нормально функціонувати без кисню мозок може не більше 6 секунд – далі починаються незворотні процеси.
Ще один важливий нюанс: разом з гелієм в організм потрапляє тальк, яким обробляють зсередини латексні вироби, щоб не склеювалися. Тому слід бути обережними з газом людям з патологіями дихальної системи (наприклад, астми), вагітним та жінкам, що годують малят.
І в жодному разі не можна вдихати гелій прямо з балона! Там газ під високим тиском, може викликати повітряну емболію (розрив кровоносних судин через бульбашки повітря).
Тож головне – не перестаратися. Але якщо дитина хоче трохи побавитися й поговорити смішним голосом – на здоров’я!