Наукове дослідження показало, що люди, які працюють позмінно, мають підвищений ризик інфаркту та інсульту.
Вчені з Лісабонського університету виявили: чим більше робочий графік відхиляється від біологічного годинника людини, тим більший ризик серцево-судинних захворювань.
«З кожною робочою годиною, не узгодженою з біологічним годинником людини, підвищується ризик серцево-судинних захворювань», – пояснює керівник дослідження доктор Сара Гамбоа Мадейра.
Йдеться про циркадні ритми людини. Якщо період бадьорості організму не співпадає з робочим часом, це негативно впливає на здоров’я серця. Найчастіше таке спостерігається у тих, хто систематично працює позмінно.
У дослідженні було задіяно 301 добровольця, які працювали на складах роздрібної торгівлі, причому в різний час – це були ранкові, денні або нічні зміни.
Проаналізувавши їхні дані (зокрема, рівень холестерину та артеріальний тиск) і співставивши, дослідники виявили, що майже в 20% учасників, які працювали в нічний час, був високий ступінь серцево-судинного ризику. Це більше, ніж у тих, хто мав ранкові або денні зміни.
Доктор Гамбоа Мадейра пояснює, що не всі люди мають однаковий хронотип. Є такі, що більш продуктивні вранці (жайворонки), інші дають кращі результати пізно ввечері (сови).
Якщо робота суперечить цьому природному ритму, вона спричиняє стрес для організму. І цей стрес може мати серйозні наслідки для серця.
Це означає, що при плануванні робочих графіків необхідно враховувати біоритм кожної людини.
Особливо це стосується працівників лікарень, водіїв та нічних сторожів – вони перші в зоні ризику, коли йдеться про серцеві захворювання.
Вас це може зацікавити: 10 ознак, які свідчать, що ваше серце перевантажене