Салатні мікси, які продаються в супермаркетах круглий рік, господині просто обожнюють. І є за що: це джерело вітамінів і продукт, готовий для вживання. Навіть мити не потрібно! Але чи справді можна не мити? Що думають з цього приводу лікарі? Давайте розберемося.
Виробники салатних міксів потурбувалися, здається, про все, аби полегшити покупцям роботу. Зробили різні набори зелені: рукола, шпинат, мікс руколи і шпинату, радічіо, маш-салат, айзберг – вибрати можна на будь-який смак. Все помили, нарізали, висушили й запакували. Просто краса!
Відкривай, викладай на тарілку, додавай овочі, м’ясо чи рибу, заправку – і повноцінна страва готова.
Стосовно користі цих салатів у лікарів зауважень немає – містять багато кальцію, клітковини, вітамінів А, С, Е і групи В, більшість – фолієву кислоту. Але їх не влаштовують запевнення виробника, що продукт «готовий до вживання» – тобто його можна не мити.
Хто живе в листовому салаті
Фахівці з безпеки харчових продуктів неодноразово досліджували салати на наявність патогенів. І виявляли те, чого б воліли в салатах не бачити. Наприклад, бактерію E.coliO157:H7 – при потраплянні в організм людини вона здатна викликати діарею, нудоту й блювоту.
Кілька років тому у Шотландії було виявлено близько 300 випадків криптоспоридіозу – паразитарного захворювання з діареєю, блювотою і ускладнення (зокрема, панкреатиту). Пов’язували цей спалах інфекції із вживанням листового салату. А у США з супермаркетів десяти штатів відкликали запаковані салати, в яких виявили бактерії лістерії, що викликає серйозну інтоксикацію організму.
На думку фахівців, бактерії можуть потрапити в салат, коли він ще був у землі. І навіть якщо після цього його мили, деякі патогени могли залишитися – їх складно видалити. Окрім того, бактерії здатні розвиватися вже в пакуванні – зрізана зелень починає виділяти сік, а вологе середовище сприяє розмноженню бактерій.
Як правильно вибирати і вживати салат
Якщо не хочете після вживання смачного салату мати проблеми з кишечником, дотримуйтеся порад експертів з безпеки харчових продуктів:
● ретельно вибирайте салатний мікс. Якщо є варіанти, нехай це буде пакет, а не лоток із пластику (пластик сильніше запітніває, в ньому більш «приємне» середовище для бактерій). Вдома перекладіть салат у суху скляну або пластикову ємність, застелену паперовим рушником – він вбиратиме зайву вологу;
● перед вживанням не забудьте зелень ретельно помити. А ще краще замочити на 5-10 хвилин у воді, злити її і промити ще раз під проточною водою.
Вас це може зацікавити: Як зберегти здоровими зуби та ясна і до чого тут листова зелень