Менше помилок, вищі результати: чому дитині корисно займатися шахами

Дослідження показують, що діти, які серйозно займаються шахами, на 60% краще засвоюють шкільну програму. Але загалом користь від цієї гри виходить далеко за межі навчального процесу. Шахи допомагають сформувати безцінні якості, необхідні навіть у дорослому житті.

Хороша пам'ять

Ну, звісно – хіба може бути інакше? Щоб вигравати у шахи, потрібно пам’ятати розстановку фігур на дошці за кілька ходів до цього, як ходив суперник, як ходили ви. А ще тримати в голові безліч різних комбінацій. Саме тому серед хороших шахматистів часто зустрічаються люди з фотографічною пам’яттю. Взагалі ж ця гра розвиває всі види пам’яті. Погодьтеся, дуже цінна штука.

Концентрація уваги

Дітям зазвичай важко зосередитися на чомусь конкретному. Вони постійно відволікаються, втрачають думку, щось забувають. Шахи привчають концентрувати увагу. Є тільки дошка з фігурами – все інше не існує. Така організованість допомагає покращити успішність і досягати результатів не тільки в навчанні і не  тільки в дитячому віці.

Логіка

Логічне мислення необхідне для того, щоб приймати правильні рішення, вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки. У маленьких дітей це може зводитись до елементарного – побудувати свій день так, щоб на все вистачило часу. Цьому учать шахи. Адже в цій грі не можна сподіватися на удачу, яка приведе до успіху, не можна робити щось навмання. Тільки глибокий аналіз, чіткий алгоритм дій, вміння прораховувати кроки суперника й коригувати власну стратегію приносять результат.

Вміння бачити ситуацію з різних боків

«Якщо я походжу так, суперник може походи або так, або ж так – бо для нього це вигідніше…» Передбачити різні реакції того, з ким спілкуєшся – велике мистецтво не тільки у шахах. Це вчить дитину швидше знаходити спільну мову з людьми, керувати своїми емоціями і загалом – відчувати людей.

Швидкість реакції

На перший погляд, шахи – досить пасивна гра: можна кілька хвилин гіпнотизувати дошку, продумуючи  свій хід. Але при цьому тут дуже важливо мати швидку реакцію. Ситуація може змінитися миттєво. Це означає, що гравець за дуже короткий відрізок часу повинен зорієнтуватися, продумати варіанти ходів, прорахувати їх і вирішити, який з ний найоптимальніший. Така «мобільність» мозку й вміння думати наперед у житті допоможе уникати помилок.

Креативне мислення

Креативність і логіка – здавалося б, несумісні речі. Але здатність перебудовувати свої плани на ходу в залежності від обставин якраз відноситься до категорії креативного мислення. Такі діти в житті знаходять набагато більше варіантів вирішення різних проблем і ситуацій.

Самостійність

У шахах немає напарника, який готовий підстрахувати. Немає тренера, який може скерувати. Ти маєш розраховувати лише на себе – тільки від твоїх дій залежить результат. Звичка відповідати за свої вчинки навчить у майбутньому приймати правильні рішення.

Вміння розставляти пріоритети

Психологи дуже люблять радити правильно розставляти пріоритети: обирати найважливіше – те, на чому варто зосередитися в першу чергу, і те, чим можна пожертвувати. Так само і в шахах: інколи доводиться свідомо жертвувати однією фігурою, щоб зберегти іншу. Рішення не просте, але того варте.

Спеціалісти вважають, що починати заняття шахами найкраще у віці 4-7 років. Але користь вони принесуть у будь-якому віці.

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист