Лікуючи одне захворювання, нерідко можна заробити собі інше. Зокрема, деякі препарати, серед яких і дуже популярні безрецептурні, збільшують ризик розвитку деменції.
Деменція – порушення когнітивних функцій. Вона позбавляє людину незалежності і назавжди змінює її життя.
Як правило, вона вражає літніх людей. Але не всіх. Більше ризикують отримати цей діагноз любителі алкоголю та ті, хто палить. А ще, виявляється, особи, які приймають певні види ліків.
Вчені пов’язують розвиток деменції з цими п’ятьма препаратами, розповідає відомий блогер і лікар анестезіолог із Лос-Анджелеса Зейн Хасан.
Антигістамінні препарати. Їх використовують для профілактики та полегшення симптомів алергії: полінозу, кропив’янки, кон’юнктивіту тощо. Дослідження показало, що тривале використання таких безрецептурних засобів пов’язане з деменцією.
Опіати. Найчастіше використовуються як знеболюючі після хірургічних втручань та для зменшення болю у онкохворих. Вчені з’ясували, що прийом опіатів впродовж тривалого часу на 15% підвищує ризик розвитку деменції.
Седативні препарати. Зокрема, бензодіазепіни – валіум і ксанакс. Їхня зона відповідальності – лікування тривоги, безсоння та судом. Потрапляючи у центральну нервову систему, ці препарати пригнічують діяльність мозку. Дослідження свідчать: особи, які приймали бензодіазепіни три-шість місяців, мають на 32% більший ризик розвитку хвороби Альцгеймера, ніж ті, хто ніколи не приймав. А в тих, хто на цих препаратах більше шести місяців, ризики зростають до 84%.
Трициклічні антидепресанти. Цей ряд препаратів (дезироамін, дозулепін,
Кломіпрамін, ноксиптилін тощо) призначається для підтримки психічного здоров’я.
Омепразол. Рятує при розладах травлення та печії. Він зменшує кислотність у шлунку. Але паралельно збільшує кількість бета-амілоїду у мозку, що може призвести до деменції.
Перш ніж приймати ці ліки, доктор Хасан радить проконсультуватися зі своїм лікарем, який має врахувати всі ризики.
Вас це може зацікавити: Забудькуватість чи перші симптоми деменції? Як відрізнити та розпізнати