Постійно щось гризти – це природна поведінка собак. Але коли ваш домашній улюбленець гризе взуття, меблі, стіну, це перетворюється на серйозну проблему.
Чому собака гризе все підряд
Собака в оселі – щастя й антистрес. Втім, коли, повернувшись з роботи, ви бачите пошматований диван, понівечені черевиків чи погризений пульт від телевізора, він моментально перетворюється на стрес. Чому собака друзів такого не витіває, а ваша постійно робить шкоду?
Цьому може бути кілька пояснень.
Погане виховання. Собаку просто не навчили, що можна і чого не можна робити.
Зміна зубів. Коли в цуценят молочні зуби змінюються на постійні, вони інстинктивно шукають, що б погризти. В такий спосіб сподіваються позбутися неприємних відчуттів.
Нудьга. Залишившись на самоті, тварина намагається якось себе розважити.
Спосіб привернути увагу. Якщо всі домочадці зайняті своїми справами, розумна тварина шукає спосіб їх зацікавити.
Надлишок енергії. Собака, який мало гуляє, повинен давати вихід своїй енергії. Це може призвести до руйнівної поведінки.
Проблеми зі здоров'ям. Больові відчуття (наприклад, захворювання шлунково-кишкового тракту) можуть спонукати собаку до неадекватної поведінки.
Як уникнути неприємних інцидентів
Фахівці кажуть, що найголовніше – привчити собаку до дисципліни з раннього віку. Якщо пропустили момент, доведеться все виправляти. Ось що ви можете зробити, аби відбити своєму улюбленцю охоту трощити все в оселі.
● Вигулюйте собаку двічі на день. Це мають бути активні прогулянки, щоб вихованець втомився і не мав сил та натхнення робити шкоду.
● Якщо в момент «злочину» вас не було поряд, сварити собаку марно. Він однак не зрозуміє, чим саме ви не задоволені. Якщо ж спіймали на гарячому, не кричіть на нього. Дайте команди «фу», «не можна», «ні» чи перервіть його поведінку, назвавши його ім’я. Промовляйте це голосно і суворим тоном. Далі заберіть предмет, який він жував, і замініть його однією з його жувальних іграшок. Або відволічіть увагу від ніжки стола, показавши улюблені ласощі. Коли заспокоїться і перестане робити шкоду, похваліть і пригостіть смаколиком. Щоб ця техніка закріпилася у свідомості тварини, може знадобитися декілька тижнів.
● Перенаправте шкідливу звичку все гризти в мирне русло – забезпечте собаку тим, що їй дозволяється шматувати. Це повинні бути безпечні предмети. Іграшки для жування (спеціальні гумові або тканинні), кістки (натуральні або спеціальні жувальні) – чудовий варіант.
● Обмежте доступ до речей, які псує собака. Варіант такий собі – крісло нікуди не сховаєш. А от взуття, швабру – можна, і штори підняти на підвіконня – теж.
Це мінімізує ваші втрати, поки будете відучати пса від поганої звички.
● Приділіть улюбленцю більше уваги. Собаки – дуже соціальні тварини. Нестача уваги може спричинити деструктивну поведінку. Тому намагайтеся якомога частіше гладити його, гратися, розмовляти з ним. Він точно все розуміє і з часом виправиться.
Вас це може зацікавити: Чому собака треться мордою об речі: 8 причин, які не можна ігнорувати