На десятки років Радянський Союз підмінив традиційні святкові артефакти на олів'є та пластикового діда Мороза. Час повертати собі своє. Сьогодні ми повертаємо собі автентичні звичаї, музику, страви й елементи декору, які є невід'ємною частиною нашої зимової культури. Цієї зими унікальний документальний проєкт «Зáпал» об’єднує українських митців, аби повернути забуті зимові звичаї та традиції.
Пшеничка і карачун, дримба і бота, дідух і гуня. Ні, це не вигадані слова, а українська традиційна культура. Три сучасних українських митці відправляються в мандрівку Україною на пошук натхнення і запалу, наших зимових традицій та етнокоду. Назад у минуле, аби переосмислити його і дати друге життя.
Українські митці та ведучі проєкту «Зáпал» - музикантка Ната Жижченко (ONUKA), шеф-кухар Євген Клопотенко та художниця по костюмах Леся Патока вирушають на Захід України, щоби відшукати і дати друге життя найцікавішим зимовим стравам, музичним традиціям та елементам декору та стилю, забутих протягом 70-х років радянської доби.
У другій серії співачка ONUKA, кухар Євген Клопотенко і художниця по костюмах Леся Патока відправились на Захід України дізнатись та поділитись із глядачами скарбами українських зимових традицій. ONUKA знайомиться з майстрами рідкісних народних інструментів - як дримба та зроблена з пивних кришок бота, з різновидами колядок, особливо з повстанськими. Євген Клопотенко занурюється в світ національної кухні, куштує особливу кутю з халвою, готує традиційний святковий хліб карачун та страву “Цибуля”. Леся Патока досліджує український зимовий декор у побуті - від павука до дідуха, а також стилізує стародавню гуню.
Закінчується зимовий випуск традиційним святкуванням Маланки в гостях у Дмитра Мазуряка із гурту KAZKA.
Зáпал — унікальний документальний YouTube-проєкт студії CRAFT STORY, в портфоліо якої такі документальні і соціальні проєкти, як СТРІХА, Будинок Культури, шоу про українське волонтерство «Мам, я ганяю тачки». За ідеєю проєкту, сучасні митці відправляються в експедицію Україною, щоб дізнатись більше про українську музику, кухню і стиль. Перша серія була присвячена Півночі України, а найближчі серії проєкту будуть присвячені Великодню, святу Івана Купала та традиційному українському весіллю.