Як зрозуміти, що у вас дефіцит кальцію, і як з цим боротися

Низький рівень кальцію або гіпокальціємія може вплинути на здоров’я кісток, роботу м’язів і нервову систему.

Дефіцит кальцію відчуває майже 60% людей.  Між тим, це один з найважливіших макроелементів в організмі людини. Перш за все, будівельний матеріал для кісткової тканини та зубів – тут зосереджено майже 99% від всього об’єму кальцію.

Решта, 1%, міститься в клітинах і міжклітинній рідині. Він передає інформацію між клітинами, виконує метаболічну функцію, відповідає за скорочення м’язів (у тому числі й серцевого м’яза), тощо.

Симптоми гіпокальціємії

Нормальний рівень кальцію в крові повинен бути 2,15-2,5 ммоль/л. Про його дефіцит свідчать наступні симптоми: м'язові судоми або спазми, поколювання в пальцях, губах або підошвах ніг, втома, слабкість, суха шкіра, ламкі нігті, проблеми з пам'яттю, поганий настрій, порушення серцевого ритму.

Більшість цих симптомів характерні і для інших захворювань. Тому точно визначити проблему допоможуть аналізи. Однак орієнтуватися на аналіз крові не варто: при гіпокальціємії кальцій вимивається з кісткової тканини, щоб підтримувати його нормальний рівень у крові. Точну картину покаже перевірка рівень паратиреоїдного гормону у крові.

Причини дефіциту кальцію

Перше, на що варто звернути увагу – чи достатньо ви споживаєте кальцію з їжею. У значних кількостях він міститься в молочних продуктах, листовій зелені, горіхах та насінні, рибі, бобових, яєчному жовтку.

До дефіциту може призвести гормональний дисбалан (низький рівень паратиреоїдного  гормону), порушення роботи нирок, вживання певних ліків (зокрема, протисудомнит та діуретиків) і дефіцит вітаміну D, без якого кальцій не засвоюється. 

Чим загрожує недостатній рівень кальцію

У міру вимивання кальцію з кісткової тканини її щільність зменшується, і росте схильність до переломів та  вивихів. Особливо це характерно для літніх людей – переломи хребців або шийки стегнової кістки. У молодших виникають болі  в суглобах.

Спостерігаються стоматологічні проблеми – руйнується зубна емаль і виникає карієс.

Важкий дефіцит може спричинити проблеми з пам’яттю, розлади настрою та – у крайніх випадках – судоми.

Часто фіксуються проблеми з серцем, зокрема, аритмія.

Як вирішити проблему дефіциту кальцію

Легкі випадки часто можна лікувати корекцією харчування. Для цього достатньо збільшенням споживання продуктів, багатих кальцієм і вітаміном D. За необхідності можна додати вітамінні добавки – після консультації з лікарем.

Важкі або хронічні випадки можуть вимагати медичного втручання: внутрішньовенне введення кальцію, гормональна терапія.

Вас це може зацікавити: Рак, тромбоз і серцева недостатність: чим загрожує неконтрольований прийом вітамінів

7 дієтичних добавок, які можуть пошкодити шлунок

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист