Дефіцит вітамінів загрожує погіршенням імунітету та низкою всіляких захворювань, тому дехто вживає вітамінні добавки, щоб поповнити ці запаси. Але тут важливо не перестаратися. Адже надлишок вітамінів в організм теж нічого доброго не обіцяє.
Вітамін А
Він сприяє здоровому стану шкіри та зубів, скелетних та м'яких тканин. Але високі дози цього вітаміну викликають головний біль, запаморочення, порушення зору, погану координацію м'язів, свербіж, біль у кістках, випадання волосся.
Також можуть стати причиною остеопорозу та пошкодити клітин печінки, оскільки саме в ній осідає весь зайвий вітамін.
Надлишок вітаміну А підвищує ризик розвитку раку легень у курців.
Вітаміни групи В
Профіцит вітаміну В3 гальмує процес зниження рівня холестерину.
Вітамін В6 може викликати нейродегенеративні зміни в організмі.
Вітамін В12 здатний підвищити активність системи згортання крові, а отже збільшує ризик тромбозів, набряку легень і розвитку серцевої недостатності.
Вітамін С
Улюблений вітамін лікарів не такий безпечний, як нам здається. Якщо вживати в дозах, що багаторазово перевищують норму, може бути нудота, спазми в животі, головний біль, втома.
У нирках можуть утворюватися камені.
Якщо вітаміну С дуже багато, він «збирає» все корисне залізо в організмі і перетворює його в шкідливе – те, яке окислюється і може викликати пошкодження тканин, у тому числі й тканин серця.
Вітамін D
Без нього стають неможливими деякі процеси в організмі. Але його профіцит ще небезпечніший, ніж дефіцит. Вітамін D не кращим чином впливає на серце – провокує аритмію і підвищує тиск, пригнічує центральну нервову систему, може стати причиною ниркової недостатності.
А частота переломів під час падінь у осіб, які почали приймали добавки цього вітаміну, збільшується на 20–30%.
Вітамін Е
Вітамін молодості, як його називають, у великій кількості здатен вкорочувати віку.
Ряд експериментів показали, що в людей, які регулярно його приймали, ризик смерті від раку легень на 46% вищий ніж у тих, хто його не приймає.
Також надлишок вітаміну Е на 17% збільшує ризик розвитку раку передміхурової залози у чоловіків.
Вітамін К
У великій кількості загрожує порушеннями функцій печінки та ушкодженням тканин мозку.
Він може провокувати гемоліз (розпад червоних кров'яних тілець) та прискорювати згортання крові.
Саме тому лікарі застерігають від неконтрольованого прийому вітамінів. Перед тим, як їх приймати, слід здати аналізи і порадитися з лікарем.