Якщо у вас є город, рано чи пізно на ньому з’являються колорадські жуки. Вони ненажерливі, плодючі і, здається, невмирущу. Однак експерти переконують: якщо вдатися до профілактичних заходів, шанси захистити майбутній урожай в рази зростуть.
Не тільки картопля
Колорадські жуки у всіх асоціюються з картоплею. Проте насправді вони – шкідники рослин родини пасльонових. А отже, в зоні ризику також помідори, болгарський перець та баклажани.
Ротовий апарат для жування дозволяє колорадам створювати великі отвори в листі, що може серйозно послабити рослини, призвести до сповільненого росту або висихання. Причому жуки, як правило, починаючи з наймолодшого листя.
Ситуацію ускладнює те, що колорадські жуки мають неабиякий апетит – за ніч від куща картоплі можуть залишитися лише голі пагони.
Способи боротьби з жуками
Експерти зізнаються: гарантувати захист від появи цього шкідника на 100% неможливо. Однак не варто нехтувати ефективними методами запобігання та контролю популяції колорадських жуків. Причому хімікати для цього не потрібні.
Сівозміна. Одним із найефективніших способів профілактики зараження колорадським жуком є дотримання сівозміни. Щороку змінюючи місце розташування картоплі та інших пасльонових, ви можете порушити життєвий цикл жуків. Висаджуйте ці культури на різних ділянках городу, в ідеалі чергуючи з тими, які не належать до родини пасльонових (наприклад, з огірками, морквою, цибулею). Це зменшить запас їжі для зимуючих жуків.
Техніка своєчасної посадки. Посадка картоплі якомога раніше навесні дозволить рослинам прижитися до появи жуків і розвинути листю міцний захист від шкідників.
Вибір сортів картоплі. Експерти вважають, що колорадські жуки не всі сорти картоплі люблять однаково – деякі більш стійкі до шкідників.
Рослини-компаньйони. Деякі рослини можуть відлякувати колорадських:
● чорнобривці. Їх сильний запах може маскувати запах картоплі, ускладнюючи для жуків пошук джерела їжі;
● настурції. Ці яскраві квіти можуть виступати в якості пастки. Жуків приваблює настурція над картоплею, що дозволяє садівникам видаляти їх, перш ніж вони заразять основні культури;
● базилік. Має ароматне листя відлякує багатьох шкідливих комах, і зокрема – колорадських жуків.
Скоріш за все, крім профілактичних методів боротьби вам знадобиться обробка кущів. Пам’ятайте: двічі підряд використовувати один хімічний засіб не варто. У колорадського жука виробляється свого роду імунітет, який робить обприскування мало ефективним.
Вас це може зацікавити: Що посадити поряд з яблунею, щоб дала рясний урожай