Для літа льняний одяг – найкраще, що можна собі уявити. Але через складнощі з пранням багато хто просто не ризикує витрачати на нього гроші. Розповідаємо, як доглядати за цією примхливою тканиною, щоб вона не втрачала товарного вигляду і довго служила.
У чому переваги льняної тканини
У спекотну погоду льняна тканина стає справжнім порятунком і створює максимально комфортні умови тому, хто носить льняний одяг:
● гарно вбирає вологу;
● швидко висихає;
● не липне до тіла;
● забезпечує ідеальну вентиляцію шкірі;
● бере участь у регулюванні процесів теплообміну (у спеку охолоджує, на холоді – зігріває);
● відбиває сонячні промені та затримує ультрафіолет.
Окрім того, льняний одяг має бактерицидні власті, не викликає алергічних реакцій і, як свідчать вчені, навіть сприяє покращенню імунітету.
Але всі ці плюси перекреслює мінус: під час прання натуральна тканина часто «сідає» і стає непридатною для використання.
Щоб цього не сталося, слід дотримуватися певних правил.
Як прати льняні вироби вручну
В ідеалі такі речі краще прати вручну.
Велике значення має температура води – вона повинна бути комфортною для рук.
Засіб для прання може бути будь-яким – порошок, гель, рідке мило чи господарське. Основна вимога – вони не повинні містити відбілювач. Для речей яскравого кольору краще використовувати рідке мило.
Якщо треба вивести пляму з льняної тканини, найкраще для цього підійте кисневий відбілювач.
Для видалення плям та відбілювання незабарвлених лляних речей варто використовувати засоби, спеціально призначені для бавовни та льону. Наприклад, кисневі відбілювачі або засоби для виведення плям. Якщо вам потрібно прибрати забруднення, варто спочатку спробувати засіб на невеликій ділянці, яка не впадає у вічі, — наприклад, на виточках з вивороту. Якщо колір тканини не змінився, можна наносити засіб на пляму.
Особливості прання тонких та пофарбованих речей
Якщо потрібно випрати кілька виробів, замочуйте одночасно тільки речі схожих відтінків. Стираєте різнокольорову сукню або скатертину — одразу ж перевірте, чи не придбає вода один із цих квітів, коли ви додасте порошок чи мило. Якщо вона раптом забарвилася, краще не залишати річ замоченою, а випрати відразу. У цьому випадку виріб не повинен полиняти.
Якщо ви стираєте сильно забруднену тонку річ з вишивкою, наприклад лляну блузку, замочіть її окремо. У мильну воду трохи вище за кімнатну температуру додайте 2–3 столових ложки солі. Зачекайте приблизно 20 хвилин, а потім обережно випрайте річ.
І ще: не потрібно сильно викручувати річ після полоскання. Так ви можете витягнути тканину. Краще акуратно віджати річ, розправити її і повісити вертикально — наприклад, на плічка. Можна розташувати її над ванною, щоб стекла зайва вода.
Як прати льон у машинці
Речі з товстої та міцної лляної тканини можна прати, використовуючи будь-який зручний режим – але лише в тому випадку, якщо тканина перед пошиттям спеціально піддавалася усадці. Але не всі виробники повідомляють, чи обробляли вони тканину чи ні. Тому краще перестрахуватися та прати льон на дбайливому режимі. Особливо якщо це сукня, спідниця чи тонкий палантин. Ось головні правила, які допоможуть якісно випрати лляну річ:
Не кладіть у машину вироби різних кольорів – лише речі схожих відтінків. Світлі та білі предмети гардеробу стирайте окремо.
Вишиті блузки або сукні спочатку виверніть навиворіт.
Кладіть у барабан не більше 3-4 речей, щоб краще їх прополоскати.
Використовуйте лише тонкі режими прання.
Незабарвлені речі стирайте за температури 40–60 °C.
Для фарбованих лляних виробів вибирайте температуру до 30 °C.
Віджимайте річ на 400-600 обертів.
Відмовтеся від автоматичного віджиму під час прання виробів з вишивкою.
Не використовуйте машинне сушіння.
Після закінчення прання додатково запустіть режим полоскання. Це дозволить остаточно видалити частинки порошку, які залишилися між волокнами тканини.
Коли прання закінчиться, відразу ж дістаньте речі з машинки, розправте і повісьте їх на плічка. Інакше їх буде складно гладити.
Як сушити і прасувати лляні речі
Як говорилося вище, льон краще сушити вертикально. Так виріб трохи витягується під дією власної ваги, і ймовірність усадки знижується. Слідкуйте, щоб річ не перекосилася, окремі її частини не витяглися і не пом'ялися. Інакше, коли сорочка чи спідниця висохне, відновити форму буде складно.
Не можна сушити лляні речі під прямим сонячним промінням: тканина швидко вигоряє. Краще повісити сукні, блузки або фіранки в тіні на відкритому повітрі, наприклад, на веранді або балконі.
Гладити льон потрібно трохи вологим. Але спочатку варто вивернути виріб навиворіт, особливо якщо на ньому є вишивка. Якщо тканина пересохла, її потрібно трохи зволожити, наприклад, побризкати водою з пульверизатора.