Вуха людини не потребують спеціальних процедур – хіба що коли спостерігається гіперсекреція сірки. Але навіть у такому випадку варто забути про ватні палички.
Для чого потрібна вушка сірка
Вушна сірка, яку ми сприймаємо як бруд, насправді – воскоподібний секрет, який забезпечує нормальну роботу слуховому апарату.
Виробляється вона залозами зовнішнього слухового проходу і служить для зволоження, змащення та очищення слухового каналу, а також захищає внутрішнє вухо від патогенних бактерій.
По суті, сірка діє, як мітла, яка рухається назовні і по дорозі збирає злущену шкіру та мікроскопічні частинки з навколишнього середовища, які потрапляють у вухо. Її виходу назовні сприяють рухи щелепи при розмові та жуванні.
Як утворюються вушні пробки
Природою запрограмовано, що вуха повинні самоочищатися. Однак у декого
виробляється набагато більше сірки, ніж у інших. Гігієна тут ні до чого. Причиною може стати гіперсекреція сірки або особливості будови вушного каналу. Тоді вся сірка не виходить назовні. Вона накопичується у вусі, підсихає і стає твердою, утворюючи так звану сірчану пробку.
Про її наявність сигналізує дискомфорт у вусі: свербіж у вушній раковині, почуття закладеності у вусі, біль чи навіть погіршення слуху.
Як не можна чистити вуха
Найпопулярніший спосіб прочистити вуха – за допомогою ватних паличок. Однак вже давно лікарі застерігають: це неефективно! Більше того – шкідливо, адже ми просто заштовхуємо пробку ще глибше в слуховий прохід. Вушною паличною можна почистити хіба що отвір або вхід у зовнішній слуховий прохід, не вводячи нічого всередину.
Так само не слід влаштовувати промивання вух зі шприца в домашніх умовах. Ця процедура дієва, але проводити її повинен оториноларинголог. Якщо зробити це неправильно, затримка води у вусі може сприяти розвитку інфекцій.
Ефективні способи почистити вуха
Оптимальний варіант для домашнього використання – краплі або спрей. Вони можуть бути на водній або олійній основі (мигдальній, оливковій, олії чайного дерева). Діють, як розчинники сірки.
Такі засоби не викликають дискомфорту, можуть використовуватися і для дорослих, і для дітей (навіть для немовлят).
При регулярному застосуванні не тільки допомагають видалити вушну сірку, а й запобігають її накопиченню. Достатньо капати по кілька крапель кілька разів на день.
«Церумен Нео Плюс», «КлінТон», «Ваксол» – це далеко не повний перелік засобів для чищення вух. Який краще вибрати у вашій ситуації – підкаже отоларинголог.
Вас це може зацікавити: 5 причин, чому у вас можуть горіти вуха