Тестостерон – головний гормон чоловіків. Його дефіцит може кардинально змінити якість життя. Тому надзвичайно важливо не пропустити момент – розпізнати симптоми, які подає організм.
Функції тестостерону
Тестостерон у чоловіків (він є і в жінок, але не грає такої важливої ролі для організму) відповідальний за формування вторинних статевих ознак за чоловічим типом – оволосіння, статури, грубого низького голосу. Він формує лібідо, контролює масу тіла і сприяє нарощуванню м'язової маси. Також відповідає за вироблення і якісь сперми.
Причини зменшення рівня тестостерону
З віком цього гормону виробляється менше. Після 30 чоловіки втрачають близько 1% тестостерону щорічно. Після 40 – 1,5%. Після 50 майже у всіх представників сильної статі спостерігається дефіцит тестостерону – 7%.
Крім віку на рівень тестостерону можуть вплину й інші фактори: шкідливі звички (паління, алкоголь, психотропні речовини), серцево-судинні захворювання, контакт з токсичними речовинами, прийом стероїдів, зайва вага, діабет, постійні стреси, перенесені інфекційні захворювання тощо.
Визначити, чи в нормі гормон, можна завдяки аналізу крові на загальний рівень тестостерону в крові або вільний тестостерон у слині. Але є й зовнішні ознаки, які повинні насторожити.
Зниження м'язової маси. Нарощувати її і підтримувати на бажаному рівні стає все важче й важче. Витривалість та сили теж помітно зменшуються.
Збільшення жирових відкладень. Особливо це помітно на животі. Все закономірно: тестостерон регулює обмін речовин. Якщо його меншає, він не встигає підтримувати жировий баланс.
Крихкість кісток. Часті переломи (практично на рівному місці) і діагностований остеопороз – теж ознака дефіциту чоловічого гормону. Зниження рівня тестостерону зумовлює зниження щільності кісток.
Різкі перепади настрою. Нерідко це виливається у депресію. Справа в тому, що гормон впливає на нейротрансмітери в головному мозку, які регулюють настрій та емоції.
Зменшення волосся або сповільнення його росту по всьому тілу. Якщо раніше доводилося відвідувати перукарню раз на 2-3 тижні, а тепер – раз на місяць, це недобрий знак. Так само знак, коли щетина на обличчі починає рости повільніше.
Постійна втома
Нестача енергії відчувається навіть після того, коли добре виспалися і не перетрудилися.
Гінекомастія. Дефіцит тестостерону може призвести до дисбалансу між чоловічими та жіночими гормонами. У такому разі у чоловіків спостерігається зростання тканини молочної залози – це і є гінекомастія.
Порушення сну
Як не дивно, тестостерон регулює навіть сон. Чоловіки з низьким рівнем тестостерону страждають від безсоння і мають труднощі з засинанням.
Еректильна дисфункція. Раніше могли тричі за ніч щодня, а тепер добре, якщо раз виходить? А інколи взагалі не виходить? Зниження сексуальної активності напряму залежить від рівня тестостерону.
Зниження лібідо. Взагалі не хочеться? І відверті фото не збуджують? Зниження статевого потягу і проблеми із сексуальним збудженням вказують на дефіцит гормону.
Варто розуміти: усі ці симптоми – не вирок. Це привід звернутися до лікаря і з його допомогою виправити ситуацію.