Картопля – основний овоч українців, тому саджають її практично всі, в кого є хоч клаптик землі. Зазвичай у березні посадкові коренеплоди дістають з підвалу, щоб вони прогрілися і назубилися. Але найхитріші господарі у цьому місяці вже висаджують картоплю в ґрунт.
Чому чим раніше – тим краще
Традиційно картоплю саджають у середині квітня – на початку травня, коли земля вже добре прогрілася. Але якщо літо буде надто спекотним, великого врожаю зібрати не вдасться. Коли ґрунт нагрівається до +27°С, плоди припиняють розвиватися – замість рясної крупної картоплі в кінці літа ви викопаєте відро гороху.
Комфортніше цей овоч почуває себе у прохолоднішій землі. Тож чим раніше його посадити, тим більше шансів, що до спеки він встигне пройти всі необхідні етапи росту.
І, само собою, смакувати молоду картоплю ви зможете раніше за всіх – у кінці травня (максимум – на початку червня).
Умови посадки
Звичайно, кидати плоди в промерзлий ґрунт не варто – вони не проростуть. У ямки, в яких стоїть вода, теж не варіант: згниють. Земля повинна бути вологою і прогрітися до 6°С. У деяких регіонах України це може бути навіть зараз.
Ніхто не дасть гарантію, що вже не буде різкого похолодання і мінусової температури. Легенький морозець не страшний картоплі, навіть якщо вона вже закущилася. Прийнятною вважається температура до -1,5°С – після такої примерзлі листочки відійдуть. А от нижче – це вже проблема.
Зрештою, про всяк випадок картоплю можна вкрити плівкою чи агроволокном і присипати по периметрі землею, щоб не знесло вітром. Так ви точно зможете убезпечити майбутній урожай від заморозків. Тільки не забудьте грядку періодично провітрювати. Якщо під плівкою стане надто тепло (ґрунт може прогрітися до +35°С і навіть вище), картопля припинить рости.
В ідеалі плівку краще натягнути на каркас. Це вимагає більше часу і певних фінансових вливань. Однак у такому випадку паростки матимуть більше свободи і точно не зламаються.
Перший раз на таку ризикову акцію наважитися непросто. Але варто спробувати. Просто не засаджуйте відразу всю ділянку, відведену під картоплю. Нехай цього року це буде невеликий клаптик. Так ви зможете зважити всі плюси і мінуси цього методу посадки і зробити висновки на майбутнє.
Вас це може зацікавити: Запам’ятайте раз і назавжди, що цю картоплю не слід вживати: можна отруїтися