Основні ознаки деменції – провали в пам’яті, дезорієнтація і труднощі з мовленням. Втім, сигнали про те, що в мозку почалися незворотні зміни, можуть з’явитися раніше. Іноді вони стають помітними під час приготування їжі.
У стані стресу, хронічної втоми або коли навалюється багато справ, які потрібно робити одночасно, ми можемо припускатися помилок у побуті. Обдумуючи неприємну ситуацію або намагаючись знайти вирішення проблеми, намагаємося поставити чайник в холодильник, забуваємо посолити омлет або додати до борщу томатну пасту.
Це не трагедія. Досить відпочити, і ви – знову вправна господиня. Однак якщо дивні речі під час приготування їжі відбуваються постійно, це тривожний знак.
Вчені зазначають, що ранні ознаки деменції, хвороби Альцгеймера та зниження когнітивних здібностей включають труднощі з процесом приготування страв. Причому йдеться навіть про елементарні рецепти, просту їжу (наприклад, картопляне пюре), яку готували тисячі разів.
Часті кухонні невдачі, як-от спроби зварити макарони без попереднього кип’ятіння води або використання цукру замість солі в рецепті, можуть бути ознакою зниження когнітивних функцій.
Ще одна ознака деменції, яка нерідко проявляється під час приготування їжі, – погіршення нюху.
Дослідження підтверджують, що зниження когнітивних здібностей може вплинути на нюхову функцію. Улюблений запах пиріжків, що розноситься по дому, для людини просто припиняє існувати. Так само вона, наприклад, не може визначити, в якій з ємностей звичайний цукор, а в якій – ванільний.
Вирішити проблему з нюхом неможливо. А от налагодити процес приготування їжі за правилами – не проблема. Для цього фахівці радять виготовити картки з рецептами – з детально прописаним алгоритмом дій. Щоразу, готуючи страву, потрібно використовувати нову картку, в якій закреслюється кожен виконаний крок. Це допоможе не пропустите жодного етапу приготування і, в той же час, не повторювати їх по декілька разів.
Вас це може зацікавити: Забудькуватість чи перші симптоми деменції? Як відрізнити та розпізнати
Люди з якою групою крові схильні до інсульту і недоумства, а які – до алкоголізму