Щороку в світі від укусів отруйних змій помирає майже 130 тис. людей. Але, здається, вчені вже готові протистояти цьому лихові і значно зменшити страшну цифру.
Статистика ВООЗ вражає. Щороку майже 5,8 млн людей зазнають укусів змій, з яких половина – отруйні. Щодня через це помирає 220-380 осіб, тобто 80-138 тис. на рік.
Основна маса жертв рептилій – населення Азії та Африки, де медицина на низькому рівні, а протиотрути немає. Або ж вона є, але настільки неефективна, що постраждалим, які вижили, ампутують кінцівки. Проте навіть у високорозвиненій Австралії смерть від укусу змії – не надто рідкісне явище.
Протиотрути, які існують на даний момент, націлені на конкретний вид змій. Тобто для боротьби з укусами у різних регіонах повинні бути різні препарати. Тому вчені почали шукати варіанти універсального засобу, який зможе нейтралізувати отруту будь-якої змії.
У їхній роботі допоміг досвід, отриманий під час вивчення дії антитіл проти вірусу імунодефіциту людини. Адже так само, як білки ВІЛ мають невеликі відмінності між собою, зміїна отрута теж має безліч варіантів.
Зрештою дослідникам вдалося виділити білки отрути різних змій групи аспідових. Порівнявши їх, вони виявили, що у всіх представників групи присутній білок 3FTx. Він містить невеликий відрізок, характерний для усіх видів. За іронією долі, це той самий білок, який відповідає за параліч жертв укусу.
Далі науковці вивчили майже 50 млрд людських антитіл, щоб знайти ідеальну протиотруту. І зупинилися на 95Mat5.
95Mat5 вже протестували на гризунах. Антидот нейтралізував отруту чотирьох найнебезпечніших аспідових змій, у тому числі чорної мамби та королівської кобри.
Щоправда, проти отрути гадюк – ще однієї великої групи отруйних змій, 95Mat5 безсилий. Але вчені не здаються, продовжують і далі працювати над пошуком універсального препарату, який збереже життя мільйонам людей.