Все, що нас цікавить, коли йдемо здавати аналізи, - можна їсти чи треба натще. І нікому не спадає на думку спитати, чи можна напередодні вживати лікарські препарати. Між тим, вони можуть влаштувати неприємний сюрприз, спотворивши результати.
Найчастіше впливають на результати аналізів вітаміни та БАДи. Тому якщо збираєтесь здавати аналіз крові, калу, сечі, робити рентген чи УЗД, від прийому вітамінів краще відмовитися за декілька днів.
Кальцій. Діє дуже швидко: вже через 30 хвилин після прийому спотворює показники мінеральної щільності кісткової тканини. Його слід відмінити за добу до рентгену.
Вітамін С. Може показати неправильно тест на скринінг раку кишківника. Щоб виключити хибний результат, слід відмінити прийом вітаміну за три дні до збирання біологічного матеріалу.
Вітаміни групи В. Особливо непередбачуваний серед них В7 (біотин) – він може імітувати показники, які характерні для гіпотиреозу. У результаті здорова людина від несподіванки впадає в шок і депресію і починає лікувати здорову щитовидку.
Але біотин так підступно може себе поводити й відносно інших показників. Може спотворити тести на інсулін, феритин та статеві гормони кортизол, прогестерон, пролактин, естрадіол.
Впливає на результати аналізу на вітамін D, тропонін (маркер ушкодження серця, Т3, Т4 і ТТГ (гормони щитовидки), на специфічний антиген простати (PSA).
Може дати негативний результат на ВІЛ, коли насправді захворювання є. Але вказати на наявність гепатиту С, якого немає й близько.
Якщо приймаєте небагато вітаміну В7, це не вплине на показники аналізів. А от дозу від 5000 мкг слід припинити приймати за 10 годин до тесту.
Вітамін B3 (ніацин) спотворює аналіз крові та печінкові проби.
Вітамін В2 (рибофлавін) дає хибний результат аналізів сечі.