По одному тільки кольору сечі поставити діагноз нереально. Але вона може сигналізувати про те, що з організмом щось не так і слід звернутися до лікаря.
По своїй суті сеча – кінцевий продукт обміну речовин. Вона надходить з нирок, які безперервно фільтрують кров, очищуючи від токсинів та інших продуктів обміну речовин.
Вона складається з води (95%) і сечовини, солі, водорозчинних вітамінів та пігментів (5%). Характерного жовтуватого відтінку відтінку їй надає уробілін.
У нормі сеча повинна бути чистою, не мати слизу чи слизу. Але вона інколи змінює колір. Це залежить від харчування – всі знають, що після вінегрету або салату з буряка стає практично фіолетовою, також її підфарбовує морква, ревень, гарбуз тощо. На колір впливають деякі лікарські препарати (у тому числі, антибіотики та засоби від артриту) і відхилення від норми в здоров’ї.
Прозора сеча. Може свідчити про надмірне вживання води. Організм виділяє велику кількість натрію і викликає гіпонатрімію. Іноді це може виражатися в нудоті та головному болю. У крайніх випадках (дуже рідко) призводитб до втрати свідомості і судом.
Каламутна сеча. Це може бути ознакою зневоднення, інфекції сечових шляхів, хронічного захворювання або захворювання нирок. Також сеча може пінитися – це результат інфекційних захворювань, проблем з нирками або вживання надто багато білкової їжі.
Жовта сеча. Вказує на незначене зневоднення. Як правило, такою вона буває зранку.
Помаранчева сеча. Вказує на дефіцит рідини в організмі. Також причиною може бути проблема з печінкою або жовчовивідними шляхами (додатковий симптом – яскравий колір випорожнення).
Червона чи рожева сеча. Цей колір може з’явитися завдяки фарбуючим продуктам. Або ж натякати на камені в нирках, проблеми з простатою, інфекцію сечовивідних шляхів, гемолітичну анемію тощо.
Коричнева сеча. Зневоднення, побічний ефект від прийому ліків, захворювання печінки, результат дієт – ймовірні причини зміни кольору.
Якщо за два дні колір не повертається в норму, слід якнайшвидше звернутися до лікаря. Він призначить аналізи і вияснить, що спричинило такі зміни і що з цим робити.