Нормальний обмін речовин або метаболізм – це наш шанс на здорове життя без атеросклерозу, гіпертонії, захворювань серця, ожиріння, діабету, проблем із суглобами тощо. Тому важливо вміти розпізнавати, коли він сповільнюється, і швидко вживати відповідних заходів.
Обмін речовин – це процес перетворення їжі в енергію, яка забезпечує нашу життєдіяльність.
Коли він сповільнюється, використовує менше калорії. В результаті незадіяні калорії осідають на талії, а організм недоотримує енергію для нормального функціонування імунної системи, когнітивної діяльності, сили, витривалості. Тому ігнорувати симптоми порушення обміну речовин не варто.
Ось що повинно вас насторожити в першу чергу, вважають експерти.
Ви мерзнете. Звичайно, коли низька температура і холодно майже всім, нічого дивного в цьому немає. Але якщо оточуючі ходять у шортах і не можуть спати вночі через спеку, а ви шукаєте теплі шкарпетки, це знак. Особливо при сповільненому метаболізмі мерзнуть руки та ноги: коли в організмі відбувається збій, виробництво тепла для нього не є пріоритетним процесом, необхідним для виживання. У такому випадку потрібно розігрітися за допомогою фізичних вправ.
Суха шкіра. Це нормальний процес, коли при зміні погоди шкіра пересихає. Якщо ж це відбувається без видимої причини або шкіра пересихає настільки, що грубішає чи на ній з’являються тріщини, це може бути наслідком обміну речовин. Два літри рідини на день зволожать шкіру і прискорять метаболізм.
Випадає волосся. Якщо організм працює не на повну силу, шкіра голови й волосся будуть отримувати менше живлення. Щоправда, це лише одна з багатьох причин випадіння волосся. Але її теж потрібно мати на увазі.
Швидка втомлюваність. Не встигли прокинутися, а вже втомилися? І при цьому спали стільки, як рекомендують сомнологи? Це класична ознака порушеного обміну речовин. Ви можете стимулювати свій метаболізм за допомогою коротких вправ, наприклад, йоги або прогулянки на свіжому повітрі.
Як покращити ефективність метаболізму
Є кілька способів налагодити обмін речовин.
● Рухайтеся якомога більше. Йога, біг, плавання, зарядка – будь-яка фізична активність сприяє відлагодженню метаболічних процесів.
● Знаходьте час на прогулянки на свіжому повітрі. Краще при світлі, щоб засвоювався вітамін D. Він позитивно впливає на обмін речовин.
● Висипайтеся й відпочивайте. Завдяки цьому організм буде швидше відновлюватися.
● Вживайте їжу з високим вмістом поживних речовин. Особливу увагу звертайте на вміст білків. Вони мотивують організм працювати на повну потужність і прискорюють метаболізм.