Донорство крові врятує організм від "вічних хімікатів"

В Україні донори крові після повномасштабного вторгнення стали дуже затребуваними. Проте здавати кров люди не дуже поспішають. Між тим, переконані вчені, ця процедура корисна й потрібна кожному з нас – вона зменшує кількість «вічних хімікатів» у крові, які мають руйнівний вплив на організм.

«Вічні хімікати» (PFAS) – перфторалкильні та поліфторалкильні речовини, синтетичні фторорганічні сполуки, які не розкладаються у природі. Їх пов’язують з раковими захворюваннями, порушеннями ендокринної та імунної систем, функції печінки, безплідністю, значним підвищенням рівня холестерину. Вони присутні в організмі кожної людини в різному об’ємі.

Австралійські вчені проведи дослідження, в рамках якого перевірили на PFAS 285 пожежників, котрі працюють у службі порятунку. Їх розділили на три групи: перша впродовж року здавала кров та плазму на аналіз кожні 12 тижнів, друга – кожні 6 тижнів, а третя не здавала взагалі.  

Чому для експерименту обрали саме пожежників? Вони постійно піддаються впливу PFAS. У пожежників їх на порядок більше, ніж в інших людей, оскільки вони контактують з вогнегасною піною.

Результати дослідження показали, що регулярне донорство суттєво знижує рівень PFAS у крові. У першої групи рівень хімікатів був найменшим, у третьої не змінився зовсім.

Вчені відзначають, що перевага такого «лікування» в тому, що не потрібно використовувати медикаменти або проводити складні процедури.

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист