Напевно, ви помічали це за собою: радісні події з часом забуваються, а неприємні, які хочеться викреслити, пригадуються з найменшими деталями. Розповідаємо, чому відбувається саме так і як цьому зарадити.
Негативна упередженість
Людський мозок дуже підступний і любить влаштовувати випробування. Як і у випадку зі спогадами: із задоволенням «підгодовує» нас яскравим негативом і відчайдушно блокує позитивні моменти. Вчені називають цю його особливість «негативною упередженістю». І вважають, що для неї є щонайменше дві серйозні причини.
Причина 1: умова виживання. Приємні спогади дарують людині позитивні емоції. Неприємні – шанс на виживання. Нашим предкам більше користі приносили закарбовані у пам’яті моменти, як вони постраждали під час охоти на мамонта, відбивалися від хижаків або як голодували, а не картинки про смачну вечерю біля вогнища.
Розмірковуючи про негативний досвід, ми намагаємось зробити роботу над помилками: знайти причини, проаналізувати свої дії, щоб надалі уникнути подібних ситуацій. Так само робили й давні люди. Запам'ятовування негативного досвіду змушувало їх бути обережнішими і давало шанс на виживання. З часом ця «негативна упередженість» пам'яті закріпилася на генетичному рівні.
Саме тому, як показують дослідження, неприємні спогади формуються швидше і довше зберігаються. А ще вони детальніше обробляються.
Причина 2: гормони стресу. Коли людина отримує негативні емоції, активується саме та частина мозку, яка пов'язана з пам'яттю. У цей момент відбувається потужний викид гормонів стресу – кортизолу, адреналіну та норадреналіну. Вони посилюють емоційне забарвлення спогадів та допомагають їм краще закріпитися в нейронних ланцюгах. Завдяки цьому негативні спогади відображаються яскравіше і детальніше.
Кращому запам'ятовуванню негативу сприяє й високий рівень стресу. На нього відгукується область мозку, яка перетворює короткочасну пам'ять на довгострокову.
Як не стати песимістом
Негативні спогади здатні загнати людину у стан депресії. Оскільки викреслити їх з пам’яті важко, потрібно навчитися перемикати увагу на позитив. Тож коли вас накриває, просто спитайте себе:
● які висновки я маю зробити з цієї історії?
● чому вона мене навчила?
Не забувайте: те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими.
Існує кілька методик, спрямованих на те, щоб викреслити з пам’яті негативні спогади. Уявіть ситуацію, яка вам причинила біль, і зафіксуйте в уяві у вигляді картинки. А тепер так само уявляйте, як розриваєте її на шматки або спалюєте.
Ще один варіант – згадуйте свій негативний досвід у той момент, коли займаєтесь чимось приємним. Наприклад, коли їсте щось смачне або присвячуєте час своєму хобі. Це допоможе компенсувати позитивні відчуття, яких не вистачало у вашому неприємному спогаді.
Вас це може зацікавити: Ще один страшний наслідок COVID-19: мозок старіє на 20 років