Алкоголь – невід’ємна частина святкового застілля і дружніх посиденьок. Часто його в використовують як ліки від стресу і засіб для релаксу. Але не варто сподіватися на ефект. Його користь для організму людини – не більше, ніж міф.
Про основні алкогольні міфи розповідає нарколог, доктор філософії Кейс-Вестерн-Резерв університету (Огайо, США) Джозеф В. Янеш.
Міф 1: випивка стимулює, дає енергію
Правда: насправді алкоголь пригнічує функції мозку. Першими «відмовляють» критичне мислення і контроль настрою. Дехто сприймає ці реакції як ейфорію. Однак інші відчувають сонливість, млявість і навіть депресію.
Міф 2: пиво – легкий безневинний напій
Правда: «легкість» напою залежить не від його типу, а від вмісту алкоголю. Є сорти пива, які мало чим поступаються віскі. Тому не перевищуйте рекомендовані добові дози: до однієї порції (350 мл) напою на день для жінок і до двох порцій – для чоловіків.
Міф 3: алкоголь розслабляє перед сном
Правда: який би алкогольний напій ви не випили перед сном, це матиме зворотний ефект. Тобто швидше заснути вийде, але порушиться глибокий сон. Це означає, що ви прокинетеся пізніше й відчуватимете себе втомленим.
Міф 4: алкоголь шкодить лише печінці
Правда: печінка – не єдиний орган, який страждає від алкоголю. Під загрозою серце (зокрема, збільшується ризик аритмії та інсульту), судини (підвищується артеріальний тиск). Алкоголь може спровокувати деякі види раку (наприклад, стравоходу).
Міф 5: алкоголь зменшує стрес і тривогу
Правда: спочатку здається, що він розслабляє. Але цей ефект триває недовго. Після того, як алкоголь вивітрюється, стрес повертається. Чим більше випити, тим сильніші почуття депресії, агресії, гніву, тривоги. Крім того, якщо людина вживає алкоголь, щоб «приглушити» свої негативні емоції, вона не вчиться ними правильно керувати.
Міф 6: додавання алкоголю до кави зігріває організм
Правда: алкоголь викликає відчуття припливу тепла в кінцівках, оскільки розширює кровоносні судини. Але це лише ілюзія. Коли розширяються поверхневі судини, тепло відводиться зсередини тіла в холодне середовище. Тобто тіло не нагрівається, а сильніше охолоджується.
Міф 7: міцна кава допоможе протверезіти
Правда: кава не впливає на рівень алкоголю в крові. Вона збуджує нервову систему ізнімає певні симптоми сп'яніння на короткий час (максимум – на 30 хвилин).
Вас це може зацікавити: Як 30 днів без алкоголю можуть змінити ваше життя