Як визначити кислотність ґрунту на ділянці, чому це важливо і як її можна змінити

Кислотність ґрунту – одна з найважливіших його характеристик. Вона впливає на врожайність городніх культур і на те, які добрива потрібно вносити.

Які бувають ґрунти

Ґрунт  може бути кислим, лужним або нейтральним. Якщо він не підходить рослині, на високий врожай розраховувати не варто.

Кислотність залежить вона від кількості іонів водню і визначається в рН:

● кислий ґрунт: менше 6 рН;

● нейтральний: 6-7 рН;

● лужний: більше 7 pH больше

Що подобається рослинам

Кислому ґрунту віддають перевагу картопля і морква.

Нейтральний ґрунт подобається капусті, буряку, перцю, цибулі, часнику, гарбузу, квасолі та гороху, шпинату спаржі. Серед садових культур його фанатами є груша, вишня, слива, виноград, смородина.

Лужний ґрунт – ідеальний варіант для огірків, кукурудзи, злакових. Також на ній нормально себе почуватимуть гарбуз, буряк, квасоля, капуста, огірки.

Як перевірити кислотність ґрунту

Це можна зробити з допомогою спеціального приладу – кислотоміру. Однак якщо ви не займаєтесь фермерством і не маєте десятки гектарів землі, можете обійтися і без нього. Є перевірені домашні методи, які дозволяють визначити рівень рН.

З допомогою смородини. 3-4 листочки заваріть у склянці окропу і дайте охолонути. У цю воду покладіть грудочку землі. Якщо після цього вода набуде червонуватого відтінку, ґрунт кислий. Зеленого – нейтральний. Синього – лужний.

З допомогою фіолетової капусти. Нашинкуйте 50 г капусти, залийте склянкою окропу і проваріть 10 хвилин. Коли охолоне, процідіть. У капустяний відвар покладіть жменю землі і подивіться, як змінюється його колір. Рожева вода свідчить про те, що ґрунт кислий, синя або зелена – що він лужний. Нейтральний не вплине на колір.

З допомогою оцту. Полийте ґрунт звичайним білим оцтом. Якщо не утвориться піна, він кислий. 

Як змінити рН ґрунту

Що робити, якщо кислотність не підходить тим культурам, які плануєте вирощувати на ділянці? Підкорегувати її.

Підкислити ґрунт. Це можна зробити з допомогою органічних добрив – торфу, компосту з опалого листя, свіжого гною, тирси, перепрілої хвої. Вони вносять не зверху на ґрунт, а в лунки, або під час перекопування. Як варіант – посіяти сидерати: гірчицю, овес, суріпку, ріпак. Якщо ґрунт важкий, варто додати колоїдну сірку, аміачну селітру, сульфат заліза або сірчанокислий калій.

Розкислити ґрунт. Найпростіше це зробити гашеним вапном: розкидати його по грядці  перед посадкою рослин (з розрахунку 10 кг на 1 сотку). Для середньокислого варіанту підійде доломітове борошно (1 столова ложка в 1 лунку) або попіл (1,5 кг на квадратний метр).

Вас це може зацікавити: Які добрива вносять від час осіннього перекопування грядки досвідчені городники

...
play pause
Радіо
Музика
Зараз Лунає:
...
Плейлист
Плейлист