Вірні супутники застуди, грипу й ковіду – нежить і закладеність носа. Полегшити стан допомагають судинозвужувальні краплі та спреї. Це і порятунок, і водночас проблема: підсісти на них просто, з’їхати – важко. Але потрібно знайти в собі сили.
Як виникає залежність
Причина закладеності носа – запалення і набряк носових ходів. Коли починається нежить, кровоносні судини та капіляри носа розширюються, дихальні проходи блокуються. Без перебільшень – це робить життя нестерпним: не можливо ні спати, ні дихати, в голові каша.
Ось тоді на допомогу приходять судинозвужувальні краплі та спреї. Нежить вони не лікують. Але завдяки тому, що легко всмоктуються у кров, практично моментально звужують судини і полегшують дихання.
Проблем в тому, що цей ефект нетривалої дії. За годину чи й раніше ніс знову закладає, і рука тягнеться до чудодійного засобу.
З часом хворий з подивом помічає, що навіть після закапування ніс не починає дихати. Причина в тому, що через надто тривале (більше 5-7 днів) і часте використання ліків швидкість відповіді на них різко знижується. Вони перестають діяти. Навіть якщо збільшити дозу.
Але є ще одна проблема. Регулярне використання крапель та спреїв не тільки викликає залежність – воно призводить до пересихання слизової оболонки носа. Через нестачу зволоження вона покриваються мікротріщинами, і хвороботворні бактерії легше проникають у слизові оболонки. А отже підхопити вірус стає набагато легше.
Як боротися із залежністю
Для початку слід порадитися з лікарем. Можливо, він призначить обстеження,
щоб виявити причину закладеності носа. Якщо це гайморит, має бути ефективне лікування.
Якщо серйозних проблем немає, доведеться проявити силу волі і зіскочити з судинозвужувальних препаратів.
Звичайно, різко від них відмовитися не вийде, адже йдеться про дихання – забезпечення організму киснем. Тому для початку спробуйте просто знизити дозу.
Далі перейдіть на дитячі судинозвужувальні препарати – вони теж виконують свою функцію, але концентрація активної речовини в них удвічі менша.
Останній етап – замінити судинозвужувальні розчином морської солі.
Раніше ми розповідали про те, які симптоми допоможуть зрозуміти, що у вас – грип, застуда чи COVID-19