Для власників собак це звична картина: варто увімкнути телевізор – домашній улюбленець влаштовується поряд і не відводить від екрана очей. Але чи важливо йому, що саме дивитися? Чи є в нього якісь уподобання? Визначити це взялися вчені.
Що собака бачить на екрані
Ще зовсім недавно науковці сперечалися стосовно того, бачать собаки взагалі щось на екрані чи просто розпливчасту пляму, розрізняють яскраві кольори чи тільки чорно- білу гаму? Щоб розставити всі крапки над «і», було проведено кілька серйозних досліджень, які підтвердили: бачать і розрізняють!
Щоправда, не так, як людина. Насамперед, у собак дихроматичний зір, а не трихроматичний, як у людей. Тому вони розрізняють тільки кольори синього та жовтого діапазонів і трохи зеленого. Але всі кольори для них досить бляклі, тому що зір у них розмитий.
Окрім того, собаки інакше обробляють частоту кадрів на екрані. Людині
необхідно мінімум 16-25 кадрів за секунду, щоб бачити картинки, що рухаються. Чотирилапому потрібно від 70 кадрів. Тому старі «приторможені» телевізори з частотою оновлення екрана в 50 Гц їм не дуже цікаві. А от сучасні OLED пристрої з частотою екрану 60-120 Гц – зовсім інша справа.
Але який контент їм подобається найбільше – на це питання до недавнього часу відповіді не було.
Як проводилося дослідження
Щоб розібратися в ньому, вчені провели опитування серед майже 1200 власників собак. Їх цікавили загальні відомості про вихованців, умови їхнього життя, що вони дивлять по ТБ і як себе при цьому поводять.
Далі собакам показали чотири відеоролики: про пса, що гуляє з господинею, про пуму в лісі, птаха в траві і автомобілі на дорозі.
Собаки жваво реагували на відео – гавкали і підходили до екрана. Найбільшу зацікавленість у них викликав сюжет з «родичем» - іншим собакою. Пума і птах хвилювали набагато менше, а авто опинилося на останньому місці.
Також у ході експерименту було виявлено, що не всі чотирилапі демонструють однакову залученість у процес перегляду відео. Найбільший інтерес проявляють до того, що діється на екрані, собаки спортивних і пастуших порід. Ймовірно, тому, що вони найрозумніші – їх навчають складним командам, взаємодіяти з іншими тваринами і людьми.
Але якщо вам потрібно на якийсь час відлучитися з дому, увімкніть своєму улюбленцю телевізор, знайдіть якусь програму про собак – і він не буде без вас сумувати.
У Великобританії з цією метою вирішили навіть створити спеціальний телеканал для собак – DogTV. На ньому транслюватимуть контент, схвалений експертами, який «допоможе тваринам долати стрес та проблеми поведінки».