Про такі речі й досі не прийнято говорити. Однак дослідження свідчать: кожна четверта пара спить окремо. Добре це чи погано? Як це впливає на стосунки подружжя? Давайте розбиратися.
Разом чи окремо?
Подружжя повинне спати разом – це «стандарт» щасливої сім’ї, в якій панує злагода й гармонія. Роздільний сон при такому розкладі може означати тільки одне – відносини дали тріщину. Або ж це спосіб маніпуляцій одного з подружжя («я посплю на дивані в передпокої!») чи покарання («сьогодні ти спиш в іншій кімнаті»).
Насправді ж, кажуть дослідники, традиція спати разом виникла… через бідність. У незаможних багатодітних сім’ях батьки просто не мали можливості розійтися на ніч по кімнатах. Так люди жили століттями. Аж поки не вирішили, що здоров’я важливіше за традицію.
Причини роздільного сну
Як правило, причина роздільного сну – неможливість виспатися разом:
● один звик лягати максимум об 11 вечора, а інший – о першій ночі;
● один любить, щоб у кімнаті було прохолодно і навіть взимку спить з відчиненою фіранкою, інший – трясеться всю ніч під ковдрою;
● один краще засинає в тиші, а інший перед сном хоче подивитися серіал чи послухати музику;
● один всю ніч хропе, крутиться в ліжку чи по кілька разів за ніч бігає в туалет, а інший просто сходить через це з розуму.
Професор Єльської медичної школи, фахівець зі сну Мейр Крайгер, вважає, що у такому разі роздільний сон – це більш прийнятний варіант для пари: «Поки що дослідження не підтверджують, що рішення спати в різних ліжках заради покращення якості сну якось негативно позначається на близькості між подружжям».
А от несумісність режимів сну, як виявилося, здатне викликати напругу в сім'ї – таку, яка може призвести навіть до розлучення. Адже дорослі люди хронічне недосипання переносять дуже погано.
До того ж, каже професор Крайгер, більшість розладів сну піддаються лікуванню (наприклад, якщо хропіння – симптом апное). І тоді пара може возз’єднатися.
Що кажуть психологи
На думку психологів, у роздільному сні є й позитивні моменти, і негативні. Але якщо у стосунках пари присутній інтим, на відносинах це не повинно позначитись.
Проте, звертають вони увагу, якщо в сім’ї є діти, з ними потрібно обговорити ситуацію. Зазвичай вони сприймають рішення батьків спати окремо як катастрофу, як сигнал, що тато з мамою не кохають одне одного і близькі до розлучення.
Аби їх заспокоїти, варто поговорити відверто, все пояснити. І всіляко демонструвати у їхній присутності ніжність і турботу (наприклад, обійматися, говорити одне одному компліментами). Згодом сумніви дітей розвіються, і всі будуть щасливі.