У кожній cім’ї в домашній аптечці є ці препарати. Вони стають порятунком, коли раптом починає боліти зуб, ниє спина або підіймається температура. Однак пити той, який першим потрапить під руку, не варто. Існують ситуації, коли один з них може бути набагато ефективнішим. А інколи потрібно приймати обидва.
Біль і температура здатні не тільки викликати дискомфорт чи ускладнити життя – вони можуть буквально зводити з розуму. Щоб швидко позбавитися цих симптомів, важливо прийняти правильний препарат. Проте більшість людей не зможуть відповісти на питання, у якому випадку краще вживати парацетамол, а в якому – ібупрофен.
Між тим, ці знеболювальні і жарознижувальні засоби мають різні механізми дії. Давайте розберемося, у чому різниця.
Парацетамол
Жарознижувальний препарат і м’яке болезаспокійливе. Чудово себе проявляє при лихоманці. А також коли докучають зубний та головний біль, болі в суглобах і м’язах (зокрема, при артриті), періодичні болі в жінок.
Безпечний для дітей, для жінок під час вагітності і для матерів, які годують малят грудним молоком.
Починає діяти через 20-30 хвилин.
Побічні ефекти: зустрічаються рідко. Найпоширеніші – алергічні реакції у вигляді висипів та набряків.
Кому не можна приймати парацетамол: особам із захворюванням печінки (парацетамол розщеплюється саме в печінці) або нирок. А також суміщати з іншими препаратами, які містять парацетамол, і з алкоголем.
Ібупрофен
Нестероїдний протиревматичний та протизапальний засіб.
Використовується у разі головного чи зубного болю, болю в суглобах, у спині, м'язового болю, невралгії, ревматичного болю, дисменореї. Знижує температуру.
Головна відмінність полягає в тому, що він ефективно зменшує запалення. Ця властивість є і в парацетамолу, але в нього вона виражена дуже слабо.
Починає діяти через 45 хвилин.
Побічні ефекти: нудота, порушення роботи кишечника, біль у животі, головний біль, підвищений артеріальний тиск.
Кому не можна приймати ібупрофен: особам з виразкою шлунку, серцевою недостатністю, захворюванням печінки. Вагітним лікарі рекомендують уникати цього препарату в третьому триместрі вагітності, оскільки він може вплинути на серце плода.
Що краще?
Лікарі на це питання відповідають так: температуру краще знижує парацетамол, при запальних процесах більш потужний ефект у ібупрофену (тривалість його дії, до речі, більша).
Іноді корисно комбінувати ці препарати, оскільки кожен з них націлений на іншу причину болю. Якщо один не повністю контролює ситуацію, інший може йому допомогти.
Особливо це може бути корисним при лікуванні болю та лихоманки у дітей. Для цього дають один препарат, а через кілька годин – інший, продовжуючи чергувати їх протягом дня. Головне, щоб між прийомами кожного було не менше години. Також дуже важливо дотримуватися рекомендації щодо вживання денної дози препарату.
Вас це може зацікавити: Як позбутися болю в шиї – 3 прості прийоми