Дихання може багато що сказати про стан нашого здоров’я. «Зчитати» цю інформацію, за словами американських вчених, здатна маска EBCare. Вона аналізує хімічні речовини в диханні людини і співвідносить їх з певними захворюваннями.
Принцип дії маски, яку розробила група вчених з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені, такий: вона охолоджує конденсат, що видихається, і транспортує його до спеціальних датчиків, які аналізують матеріал на певні біомаркери, пише Fox news
«Розумна маска» може забезпечувати безперервний моніторинг дихання у режимі реального часу. А отже, дозволяє не тільки контролювати стан конкретної людини, а й застосовуватися «для управління пандемією шляхом моніторингу респіраторних інфекцій у широкому масштабі».
«Ми передбачаємо, що «розумну маску» можна адаптувати для виявлення більш широкого спектру біомаркерів. У тому числі тих, що стосуються метаболічних, серцево-судинних та інфекційних захворювань», – вважає Вей Гао, професор медичної інженерії, керівник дослідницької групи.
Вчені провели експеримент, в якому була задіяна 31 особа (з них 10 учасників палили, 10 хворіли на астму, 9 мали ХОЗЛ. Окрім того, 12 чоловік нещодавно одужали від COVID-19). Протягом 14 годин вони знімали маску лише на три хвилини, щоб поїсти.
У підсумку маски точно виявляли біомаркери астми та ХОЗЛ і ознаки захворювання нирок.
«Наша мета – виявити тонкі фізіологічні зміни до того, як вони переростуть у більш серйозні стани. І дати людям можливість вжити активних кроків в управлінні своїм здоров’ям», – пояснює професор Гао.
Деякі лікарі сумніваються, чи може такий спосіб збору даних бути корисним. Так це чи ні – покаже час, оскільки дослідження ще триває.